16.08.2025 Tuhkulantie 324, 58830 Parkumäki., Suomen Maastomestaruus ja Suomen Vinttikoiraliiton Maastomestaruus 2025
Ylituomarin kertomus:VIC
Kokeen järjestelyt lähtivät käyntiin hyvissä ajoin helmikuussa. Koe piti järjestää Suonenjoella, mutta kuukautta ennen koetta tuli esiin tilanne, ettei koetta pystyisi järjestämään sopivan rata-alueen puuttumisen johdosta, vaikka asioiden piti olla kunnossa. Syy tähän ei ollut järjestäjän. Toimikunta oli tehnyt jo varauksia kokeeseen liittyen, joten niiden peruminen ja kaiken aloittaminen alusta vaati nopeita päätöksiä ja huomattavaa lisätyötä. Onneksi kokeelle löytyi erittäin hyvä paikka Rantasalmelta, ison maatilan pihapiiri ja lähipelto.
Perjantai-iltapäivän ja illan valmistelujen yllä mietitytti miten la. aamuyöstä ennustetun voimakkaan sade-, ja ukkosrintaman tulee käymään. Päätettiin mm. tarpeen vaatiessa myöhentää kokeen alkua, jotta olosuhteet olisivat mahdollisimman tasavertaiset ja turvalliset koirien juosta. Samoin olisi ollut mahdollisuus kaataa alas, isännän mukaan yllättävän nopeasti, 1. heinäsadon jälkeinen kasvanut, uusi nurmi. Koska keräämiseen ei ollut mahdollisuutta, päätettiin jättää kasvusto leikkaamatta. Jos olisi kaadettu ja jätetty maahan, olisi se ollut suurempi riski koirille mm. liukastumisille ja täten loukkaantumisille.
Rata-alue oli kumpuileva heinäpelto, 10 ha, missä uusi kasvusto oli 1. sadon jälkeen alkanut, isännän kertomana, nousta nopeammin kuin odotti. Peltoalue mahdollisti yhden vieheenvetopaikan keskellä ja siitä pystyi vetämään kummallekin omalle radalle. Eli ae-rata ja fin-rata olivat erillään toisistaan. Erosivat kumpanakin koepäivänä vaatimuksiltaan toisistaan. Ratamestari oli laatinut la:n pienille roduille, että su:n isommille roduille omat rataprofiilit ja toimivat hyvin. Ratojen pituudet 720, 650 ja 620 ja 600 pitkiä. Vaativat erityisesti ketteryyttä, tarkkaavaisuutta, kykyä juosta alamäkeen. Vaikka metrimäärä ei ollut pitkä, kyllä kestävyyden tarve tuli esille. Finaaliradalla vaadittiin lisäksi vauhdin sovittamista käännöksiin ja syntyi painetta etuosalle johtuen loivasta alamäestä. Ratakaluston tekniikka toimi, kokeessa ei yhtään vieherikkoa. Koko rata-alue oli niin laaja, että mahdollistaisi myös ajuekokeen järjestämisen.
Kokeeseen oli ilmoittautunut 146 koiraa ja otti osaa 120 koiraa. Lue lopun esitys.
La. juostiin testijuoksut aikataulun mukaisesti molemmille radoille ja juuri sopivasti oli sateessakin tauko. Kokeen alkua siirrettiin puoli tuntia eteenpäin, joten koesuoritukset alkoivat sateettomassa säässä klo. 9.30. Päivän mittaan aurinkokin alkoi paistamaan ja iltapäivällä oltiin +20 asteen tienoilla pilvisyyden vaihdellessa.
Su. sää suosi ja jo aloitettaessa oltiin 17 asteessa ja iltapäivällä lämpötila kipusi aina +23 asteeseen. Koirille siis ihanteelliset olosuhteet koesuorituksille.
Lyhyesti roduista, lauantai: Whn > 48 cm, SVKLM; tasaisen kovat tulokset. Esiintyi kuitenkin oikomista. Finaaliradalla parempia tuloksia (sama tuomarineuvosto). 1. ja 2. tasapisteet. Voittajalla parempi fin-suoritus. Whn; kokonaistulostaso jäi alle odotusten. Koirilla esiintyi laajoja kaarroksia, oikomisia ja joillain maaliintulossa ei oltu rodunomaisesti kiinnostuneita vieheestä. 1. ja 2. erottuivat selvästi muista. 2. ja 3. ero peräti 44 pistettä!? Basenji; Voittaja erottui selvästi muista. Kestävyyttä lisää. Muutama kaatui ae:ssä. Fin-suoritukset kautta linjan ei yltänyt samalle tasolle ae:n kanssa. Seurattiin osin toista, kestävyyttä lisää. Painoiko ae. vielä? 1 disk, (fin). Etnan; voittaja tässäkin rodussa omaa luokkaansa ja fin-suoritus hieno. 2. ja 3. myös lähellä erittäin hyvää. Yl. kestävyyttä olisi toivonut lisää. Fin:ssa oikomista. Ital; kahden omistajan ja kahden kennelin koiria, missä muut? Ae-rata 2/8 erittäin hyvää tulosta, mutta fin-suoritukset kaikki 7 erittäin hyviä. Tässä rodussa myös 1. 29 p. parempi kuin toiseksi tullut. Loput tasaisempia keskenään.
Whu; samantyyppisiä asioita kuin nartuilla. Taso ei noussut korkeaksi. Ae:n jälkeen 1.,2., ja 3., myös lopputuloksissa sama järjestys. 1. ja 2. ero 29 pistettä. Sen jälkeen tasaisempaa. Esiintyi oikomista ja mutkia meni pitkäksi. Varsin monella toinen suoritus parempi, radasta riippumatta.
Whu > 51 cm, SVKLM; sama suunta kuin yk-nartuillakin. Tasainen kokonaissuoritusten taso. 9/13 423 ja yli pistettä. Voittaja 516 ja BIF. 1. ja 2. erottuivat. Hieno nousu koiralta 5717. Ei kannata antaa periksi.
Sunnuntai; Sunnuntain koiramäärä muodostui sellaiseksi, että ae:t kokonaisuudessaan arvosteli oma tuomarineuvosto ja finaalit toinen. Täten koira sai kuudelta eri tuomarilta arvostelun. Fa; kokonaisuus hyviä. Voittajan ae-suoritus erittäin hyvä. Finaalissa hukka. Kaksi muuta paransivat, kokonaistulosta, eli ristiin meni suoritukset. Ir; hyviä muttei vielä erittäin hyviä. Viimeinen terävyys puuttui joka osa-alueelta. Mutta siis hyviä. 1. ja 2. samat pisteet. Bo; kokonaisuutena parempia kuin, mitä pisteet antavat ymmärtää. Joissain kohdin hyvää ja erittäin hyvää suoritusta, mutta ei riittänyt koko matkalle. Parhaiden suorituksia oli ilo katsella. Alusta loppuun erittäin hyvää. Tällaisia ei ihan joka kokeessa näe. 1 disk, (ae). San; upeita suorituksia. 1. ja 2. erottuivat kokonaisvaltaisilla erittäin hienoilla suorituksilla. Sau; 1. ja 2. samojen omistajien, joten jotain tehdään asioiden eteen oikein. Taso tasaisempi kuin nartuilla, mutta ei yhtä korkea.1 disk, (fin). Rodun kokonaistaso erittäin hyvä. Un; Samoin 1. ja 2. suoritukset erittäin hienoja. Finaalisuoritukset vielä paranivat. Voittajakoira(uros), sai yhdeltä tuomarilta mm. ketteryydestä täydet 20 p. Taso myös tässä rodussa korkea.
Viimeisessä lähdössä sattui ikävä, lievä ja harvinainen, tapaturma palkintotuomarille. Koira (wh) juoksi juoksulinjan sivussa, katse pois vieheestä…suoraan päin tuomarin tuolia. Tuoli osui tuomariin (seisoi tuolin takana) ja sen voimasta hän kaatui maahan, loukaten hieman selkäänsä. Koira kuitenkin jatkoi maaliin saakka.
Kaikki toimipisteet olivat lähellä toisiaan ja rata-alue selvästi erillään muista tien toisella puolen.
Toimihenkilöitä riittävästi joka kohteessa ja hallitsivat tehtävänsä hyvin. Silmiinpistävää oli talkoolaisia niin monesta eri kerhosta ympäri Suomen. Tuli mieleen järjestelyiden olevan työyhteenliittymä.
Diskejä tuli yht. 4 kpl (Bas; u/fin. Ir; u/ae. Bor; u/ae. Sa; u/fin).
Loukkaantumisia la. 6 kpl (wh) ja su. 1 kpl (bor). Kaikki LOUK1, eli lieviä.
Kumpanakin koepäivänä loppupuhuttelun yhteydessä ell, Heini Vanamo, antoi kilpailuttajille positiivista palautetta, liittyen lihashuoltoon ja nesteytykseen.
La. Vintyt-palkinto, lähettäjänä toimineelle Roosa Hytöselle.
Su. tilan isännälle Juho Tiaiselle. Hän piti myös kiitospuheen tilaisuudessa kiittäen koko tapahtumaa hänen luonaan. Vierailijat ovat käyttäytyneet siististi ja asiallisesti. Toi esille myös hienot vinttikoirat suorituksineen.
Kokeen aikana vallitsi mukava, leppoinen ja asiallinen tunnelma. Kiitos siitä kaikille.
Otan tässä yhteydessä yhden asian esille, mikä puhutti koepäivien aikana. Toivon, että asiasta viriää keskustelua kerhoissa ja yhdistyksissä, että SVKL:ssa. Osallistumisoikeus SVKLMM-kokeeseen. SM-koevaatimuksista päättää SKL. Mutta SVKL:n mestaruudesta on nyt kyse. Nyt on vaatimus: ”Koeluokka voidaan järjestää vain, jos siinä on vähintään neljä (4) osallistujaa”. Voisiko luokan järjestää kahdellakin koiralla. Esimerkkinä Derby ja Veteraani-mestaruus. SVKL:n mestaruuksista juostessa määrä vaihtelee, miksi? Varsinkin nyt, kun arvosteluperusteeseen ei vaikuta koiramäärä, vaan sen saamat henkilökohtaiset pisteet vähintään hyväksyttyyn koetulokseen liittyen. Tässäkin kokeessa kolme (3) rotua ei päässyt ottamaan osaa kokeeseen, yht. yhdeksän (9) koiraa. Olisiko vielä muitakin ollut/tullut, jos kahdellakin koiralla pääsisi osallistumaan? Tämä on myös kokeen järjestäjälle huono asia liittyen kaikkiin varauksiin ja tekemisiin. Rahallinen menetys kerholle, osallistumisen mahdottomuus määrällisesti pienille roduille, tilanteen selviäminen vasta koeaamuna…ko. rodun luokkaa ei järjestetä ollenkaan, koska vain kolme (3) paikalla. Onko, jopa kahden koiran luokka huonompi kuin 20 koiran, siis tuloksellisesti ajateltuna. Samassa yhteydessä on mietittävä miten ajuemestaruudesta juostessa.
Ylituomari Jari Hietala
| whippet N > 48 cm - nartut |
|---|
| Sij. | Kirja | Koira | Sp | Kerho | Omistajat | AE | FIN | Yht. | Lisämerkinnät |
| 1. | 5689 | BESTIES MUUTOKSEN TUULI | N | LL | Anja Kaiser | 233 | 253 | 486 | SERTK, SVKLMM-25, FI KVA-VIC |
| 2. | 5903 | BRICKMOOR SHOULD I WOULD I COULD I | N | LVKH | Emma Kalliokoski, Markku Kalliokoski | 235 | 251 | 486 | SERTK |
| 3. | 6067 | MY WILD USNEA VARIOLOSA | N | PVK | Nina Lehtinen | 232 | 239 | 471 | LOUK FIN, SERTK |
| 4. | 5679 | NYANSSIN OH MY GOD | N | LL | Sari Purho | 228 | 236 | 464 | SERTK |
| 5. | 5880 | MEI DAN VALTRA | N | OSVKH | Jenny Jaakkonen | 219 | 233 | 452 | SERTK |
| 6. | 5114 | MEI DAN KOH-I-NOOR | N | PVK | Anu Paarlahti | 219 | 231 | 450 | SERTK |
| 7. | 5553 | MEI DAN DE MAARTJE | N | K-SVKK | Anu Kallio | 224 | 223 | 447 | |
| whippet - nartut |
|---|
| Sij. | Kirja | Koira | Sp | Kerho | Omistajat | AE | FIN | Yht. | Lisämerkinnät |
| 1. | 6011 | MY WILD SABIK | N | PVK | Satu Wörlin, Johanna Jäntti | 244 | 246 | 490 | SERTK, SMM-25 |
| 2. | 5918 | OLD ROAD'S VESPER | N | K-SVKK | Hannele Ojala, Tuomas Tuomi | 238 | 247 | 485 | SERTK |
| 3. | 5533 | BESTIES KILWINNING ABBEY | N | LVKH | Marja Nuottanen | 219 | 222 | 441 | |
| 4. | 5311 | SINDY | N | TVK | Kirsi Kiljander-Aronen | 222 | 218 | 440 | |
| 5. | 5531 | APACHE NATION'S CHEYENNE | N | HVK | Johanna Pöyhölä | 229 | 210 | 439 | |
| 6. | 5992 | BRICKMOOR SET FIRE TO THE RAIN | N | LVKH | Marja Nuottanen | 234 | 205 | 439 | |
| 7. | 5575 | CHOCO LOCO'S WE'RE IN THE ENDGAME NOW | N | MIVIKS | Laura Silvennoinen | 212 | 226 | 438 | |
| 8. | 5808 | ZARAQUE'S SAVE YOUR KISSES FOR ME | N | OSVKH | Satu Palviainen | 215 | 223 | 438 | |
| 9. | 5999 | VIVIEN VAE VICTIS HOSTIBUS | N | LL | Hanna Marttala | 220 | 211 | 431 | |
| 10. | 5379 | INKLINGS SKIP TO MY LOU | N | W-H | Katariina Vaaramaa | 217 | 210 | 427 | |
| 11. | 5169 | NYANSSIN MAGIC MADAM MIM | N | HVK | Sari Purho | 215 | 205 | 420 | LOUK FIN |
| 12. | 5846 | NURKKANIITYN AEKA AEKOO KUTTAE | N | S-KVH | Marita Kauppinen | 222 | 196 | 418 | |
| 13. | 5479 | APPLE GARDEN'S LINNAEA BOREALIS | N | K-SVKK | Timo Luhta, Hanna Vuorinen | 215 | 202 | 417 | |
| 14. | 5581 | MEI DAN LA TIZONA | N | HVK | Tuula Eilittä | 225 | 192 | 417 | |
| 15. | 4988 | MY WILD TMNT APRIL O'NEIL | N | PVK | Nina Lehtinen | 209 | 200 | 409 | |
| 16. | 5526 | ZEMAR GLORY ADIRA | N | LL | Hanna-Kaisa Helin-Niemijärvi | 208 | 198 | 406 | |
| 17. | 5860 | MEI DAN JUKOLAN ALLI | N | PVK | Anu Paarlahti | 184 | 184 | 368 | |
| 18. | 5548 | RAPPFOTEN'S QITTY | N | PVK | Anniina Oksanen | 215 | | 215 | LOUK AE, Keskeytetty |
| 19. | 5958 | NYANSSIN RAINY DAYDREAM | N | PVK | Suvi Hagström | 197 | 0 | 197 | |
| 20. | 4887 | ZARAQUE'S ON TEMPTATION OF MILAN | N | OSVKH | Satu Palviainen, Heidi Lonnakko | 125 | | 125 | |
| 21. | 5889 | ENCAUTOM'S A TASTE OF MAGIC | N | SSVK | Jaanaliisa Halonen | 68 | | 68 | |
| basenji |
|---|
| Sij. | Kirja | Koira | Sp | Kerho | Omistajat | AE | FIN | Yht. | Lisämerkinnät |
| 1. | 4863 | NATURE'S MASTERPIECE MAKE IT BIG | U | HVK | Petra Rosin | 223 | 211 | 434 | SVKLMM-25 |
| 2. | 5430 | AJIBU UNFORGETTABLE YOU | N | SUBA | Kaisa Laasonen, Simo Kosunen | 211 | 187 | 398 | |
| 3. | 5502 | FOCUS-POCUS MYSTERIOUS TALISMAN | U | S-KVH | Sari Toroi, Päivi Somppi, Päivi Salomäki | 196 | 183 | 379 | |
| 4. | 5760 | AJIBU THAT'S MY GIRL | N | SUP | Katariina Sarin | 197 | 169 | 366 | |
| -. | 5799 | PERRADA UNICAN YTIMEKÄS | U | SUBA | Hannele Laakso | - | - | - | DISK FIN |
| etnankoira |
|---|
| Sij. | Kirja | Koira | Sp | Kerho | Omistajat | AE | FIN | Yht. | Lisämerkinnät |
| 1. | 5638 | MIO CARISSIMO REFLECTION OF APPLE | U | LL | Heidi Gröhn | 232 | 241 | 473 | SERTK, SMM-25 |
| 2. | 4659 | FLIGHTMASTER BELLEZZA | N | PVK | Kristiina Valtonen | 221 | 223 | 444 | |
| 3. | 5639 | TRUCKER'S KICKS AFTER SIX | N | HVK | Heidi Gröhn | 229 | 209 | 438 | |
| 4. | 5649 | MIO CARISSIMO APPLE FOR MY VALENTINE | U | LL | Wilma Pitkäniemi | 201 | 189 | 390 | |
| 5. | 5948 | TRUCKER'S LIGHT MY FIRE | N | LL | Maria Kaunisaho, Kaisa Kaartinen | 181 | 190 | 371 | |
| 6. | 5404 | IOSONO ELYSIANA | N | SIC | Elina Karlsson, Inka Forss | 168 | | 168 | Luopui FIN |
| italianvinttikoira |
|---|
| Sij. | Kirja | Koira | Sp | Kerho | Omistajat | AE | FIN | Yht. | Lisämerkinnät |
| 1. | 5125 | QUETSHADEE MAUNA KEA | U | PVK | Tiia Kaitala | 231 | 253 | 484 | SERTK, SMM-25 |
| 2. | 5270 | QUETSHADEE MOONWATCH | N | PVK | Tiia Kaitala | 228 | 227 | 455 | SERTK |
| 3. | 5124 | QUETSHADEE MAUNA LOA | U | PVK | Tiia Kaitala | 205 | 239 | 444 | |
| 4. | 5980 | KURNOUS BUSANA | N | LL | Marie-Christine Willo | 212 | 232 | 444 | |
| 5. | 5427 | KURNOUS UNIQUA | N | MOSH | Mia Willo, Marie-Christine Willo | 208 | 227 | 435 | |
| 6. | 4893 | KURNOUS QILA | N | HVK | Mia Willo | 205 | 226 | 431 | |
| 7. | 5364 | KURNOUS WARRIGAL | U | PVK | Tiia Kaitala | 164 | 242 | 406 | |
| -. | 5555 | QUETSHADEE WEZEN | U | PVK | Tiia Kaitala | 0 | | 0 | |
| whippet - urokset |
|---|
| Sij. | Kirja | Koira | Sp | Kerho | Omistajat | AE | FIN | Yht. | Lisämerkinnät |
| 1. | 5447 | FIFRILDI'S KRUMME | U | PVK | Jenni Heiskanen | 247 | 247 | 494 | SERTK, SMM-25 |
| 2. | 5491 | APACHE NATION'S CHEROKEE | U | PVK | Johanna Kuoso | 241 | 224 | 465 | SERTK |
| 3. | 5806 | MEI DAN JUKOLAN LAURI | U | LVKH | Sylvia Säilä, Jyrki Rinta | 229 | 232 | 461 | SERTK |
| 4. | 5944 | BRICKMOOR SHOW ME THE WAY | U | PVK | Henriikka Satukangas | 205 | 238 | 443 | |
| 5. | 5688 | FIFRILDI'S ESI-ISÄ | U | PVK | Jenni Heiskanen | 216 | 227 | 443 | |
| 6. | 5830 | MEI DAN JUKOLAN JUHANI | U | TVK | Sandra Märtins | 221 | 222 | 443 | |
| 7. | 5393 | MEI DAN POUTAPILVI | U | PVK | Marja-Leena Pentikäinen | 224 | 215 | 439 | |
| 8. | 5951 | MEI DAN RUTER FYRA | U | PVK | Renja Aarnio | 224 | 205 | 429 | |
| 9. | 5520 | MEI DAN XCALIBUR | U | LL | Hanna-Kaisa Helin-Niemijärvi | 200 | 226 | 426 | |
| 10. | 5106 | MEI DAN TURBO-TIM | U | LL | Tuula Niklander, Henrik Niklander | 219 | 205 | 424 | |
| 11. | 5750 | LEPAKKOVINTIN VIISI-NOLLA | U | HVK | Birgitta Alkki | 206 | 213 | 419 | |
| 12. | 5255 | DYANITOS ENSAM HEMMA | U | SSVK | Mira Hakulinen, Joonas Salonen | 204 | 200 | 404 | |
| 13. | 5597 | PARADISE KISS ONYCHINUS | U | K-SVKK | Nea Rasikannas | 219 | 182 | 401 | |
| 14. | 5128 | LEPAKKOVINTIN PIKKU-EERIK | U | HVK | Birgitta Alkki | 195 | 190 | 385 | |
| 15. | 5400 | MIMI CHILL'S BATTY FAST IN KALUSH | U | S-KVH | Hanna Sallinen | 199 | 65 | 264 | LOUK FIN |
| 16. | 5600 | MEI DAN KASPAR WOLFSWINKEL | U | LL | Hanna-Kaisa Helin-Niemijärvi | 184 | | 184 | Luopui FIN |
| 17. | 5692 | DINACON ONE STEP CLOSER | U | S-KVH | Miia Tiihonen, Tuuli Kämäräinen | 168 | | 168 | Luopui FIN |
| whippet U > 51 cm - urokset |
|---|
| Sij. | Kirja | Koira | Sp | Kerho | Omistajat | AE | FIN | Yht. | Lisämerkinnät |
| 1. | 5943 | BESTIES NUOLIHAUKKA | U | TVK | Mari Lehtinen | 264 | 252 | 516 | SERTK, SVKLMM-25, BIF |
| 2. | 5835 | NYANSSIN OVERKILL | U | OSVKH | Tiia Näränen, Janne Näränen | 250 | 254 | 504 | SERTK |
| 3. | 5957 | AMORY ARMAGEDDON MOYO SIMBA | U | PVK | Hanna Niemi | 236 | 251 | 487 | SERTK |
| 4. | 5433 | KIITURIN LT-BROWN SUGAR | U | SSVK | Mira Hakulinen, Joonas Salonen | 233 | 243 | 476 | SERTK |
| 5. | 5791 | NYANSSIN QUE PIENSAS | U | PVK | Johanna Kuoso | 243 | 229 | 472 | SERTK |
| 6. | 5717 | DEADLIEST CATCH'S YAMMA YAMMA | U | TVK | Mari Lehtinen | 217 | 238 | 455 | SERTK |
| 7. | 6017 | BESTIES NIMISMIES | U | LVKH | Henna Katajamäki | 228 | 221 | 449 | |
| 8. | 5979 | TIGER'S CHAOS MORE AND MORE | U | S-KVH | Liinu Murtola | 223 | 224 | 447 | |
| 9. | 5636 | MEI DAN MASSEY FERGUSON | U | LL | Tuula Niklander, Henrik Niklander | 220 | 203 | 423 | |
| 10. | 5949 | MIMI CHILL'S ANTONIO | U | S-KVH | Hanna Sallinen | 199 | 213 | 412 | |
| 11. | 5765 | IKKALAN SYYS SUSIHUKKANEN | U | S-KVH | Virpi Virjamo | 204 | 201 | 405 | |
| 12. | 5336 | SKYISTHEBEST HUMMER | U | TVK | Henna Pitkäkaski, Marko Pitkäkaski | 194 | 165 | 359 | |
| 13. | 5275 | TARUMETSÄN KAIKEN VOI SAAVUTTAA | U | PVK | Hanna Niemi | 202 | | 202 | Luopui FIN |
| faaraokoira |
|---|
| Sij. | Kirja | Koira | Sp | Kerho | Omistajat | AE | FIN | Yht. | Lisämerkinnät |
| 1. | 5669 | NORTHGATE'S APPLAUSE PLEASE | U | SFK | Hanna Ukura, Kari Ukura | 235 | 211 | 446 | SVKLMM-25 |
| 2. | 5691 | RED CALLUNA'S UNLEASH THE RED | U | SFK | Marjatta Wallinheimo | 205 | 222 | 427 | |
| 3. | 5836 | RED CALLUNA'S UNDER THE ROSE | N | HVK | Joakim Lyyski | 199 | 212 | 411 | |
| 4. | 5787 | SIPHRA'S MY FUNNY FRIEND | U | S-KVH | Heidi Damsten-Puustinen, Jari Puustinen | 127 | | 127 | |
| irlanninsusikoira |
|---|
| Sij. | Kirja | Koira | Sp | Kerho | Omistajat | AE | FIN | Yht. | Lisämerkinnät |
| 1. | 5778 | DE MAJODIAN SENSATION | N | SIRL | Mark Pascale | 220 | 225 | 445 | SVKLMM-25 |
| 2. | 5867 | DE MAJODIAN STEEL MAGNOLIA | N | SIRL | Mark Pascale | 222 | 223 | 445 | |
| 3. | 5779 | DE MAJODIAN PRETENDER | U | SIRL | Mark Pascale | 215 | 203 | 418 | |
| -. | 5850 | DE MAJODIAN RENEGADE | U | OSVKH | Tiina Kiviranta | - | | - | DISK |
| venäjänvinttikoira |
|---|
| Sij. | Kirja | Koira | Sp | Kerho | Omistajat | AE | FIN | Yht. | Lisämerkinnät |
| 1. | 5895 | FRANCESCA DARASKA | N | SBK | Tina Åberg, Roger Westerlund | 228 | 233 | 461 | SERTK, SMM-25 |
| 2. | 5897 | GO GO BOLSHOI AMOR | U | PVK | Tarja Mäkinen | 215 | 236 | 451 | SERTK |
| 3. | 5864 | ZVEZDNYJ | U | SBK | Leena Sulkumäki | 216 | 220 | 436 | |
| 4. | 5518 | RAINMAKER SANSA | N | SBK | Iris Nieminen | 218 | 199 | 417 | |
| 5. | 5923 | FABIAN DARASKA | U | SBK | Tina Åberg, Roger Westerlund | 220 | 169 | 389 | |
| 6. | 5628 | GO GO BOLSHOI GOLDEN EYES | N | PVK | Kati Tammisalo | 167 | 175 | 342 | |
| 7. | 6000 | ZIVANOVA'S FEVRONIJA MAVRA | N | K-SVKK | Manta Luhta | 187 | 0 | 187 | |
| 8. | 5959 | ZIVANOVA'S FEMENA MILAJA | N | K-SVKK | Kristiina Ahola, Pirjo Ivanoff-Ahola | 135 | | 135 | |
| 9. | 5629 | ZIVANOVA'S FEONA MALANIJA | N | PVK | Kati Tammisalo | 116 | | 116 | |
| 10. | 5018 | ZIVANOVA'S DRAGOTSENNAJA NEVESTA | N | PVK | Kristiina Ahola, Pirjo Ivanoff-Ahola | 99 | | 99 | LOUK AE |
| -. | 5809 | ZHARKAY | U | OSVKH | Kati Väyrynen | - | | - | DISK |
| saluki - nartut |
|---|
| Sij. | Kirja | Koira | Sp | Kerho | Omistajat | AE | FIN | Yht. | Lisämerkinnät |
| 1. | 5902 | AHANI AZIMI DEL'NESHIN | N | LV | Tuuli Soukka | 253 | 254 | 507 | SERTK, SMM-25 |
| 2. | 5942 | BA'SHIRA A'LEENA AL ASMAANII | N | K-SVK | Kati Haapakoski | 229 | 261 | 490 | SERTK |
| 3. | 5920 | AL BHAZIM IPHIGENIA | N | K-SVKK | Maija Nissinen, Ari Lehtiö | 249 | 233 | 482 | SERTK |
| 4. | 5824 | NOX INFINITA PIERTOTUM LOCOMOTOR | N | MOSH | Pirjo Jutila | 230 | 240 | 470 | SERTK |
| 5. | 5927 | B'AFTAL SA'DIQ AL ASMAANII | N | K-SVK | Heli Vartiainen, Aino Vartiainen | 226 | 222 | 448 | |
| 6. | 5939 | TAZILLAH SHAMSA SURAA | N | LL | Satu Marttila | 225 | 217 | 442 | |
| 7. | 5966 | QASHANI FILFIL ARABIYYA | N | SSAK | Micaela Lehtonen, Heidi Tuonelanharju, Sanja Kuusela | 217 | 223 | 440 | |
| 8. | 4978 | TAZILLAH UMAYA UNIQUE | N | SSAK | Satu Hyvärinen | 217 | 212 | 429 | |
| 9. | 4391 | AAVATUULEN THEANOR | N | TVK | Tuuli Soukka | 170 | 204 | 374 | |
| saluki - urokset |
|---|
| Sij. | Kirja | Koira | Sp | Kerho | Omistajat | AE | FIN | Yht. | Lisämerkinnät |
| 1. | 5631 | NOX INFINITA AVADA KEDAVRA | U | MOSH | Hanna Ojanperä, Arto Ojanperä | 235 | 238 | 473 | SERTK, SMM-25 |
| 2. | 4881 | ALBORZ DE BOORCHIN OF IRAN | U | MOSH | Hanna Ojanperä, Arto Ojanperä | 240 | 233 | 473 | SERTK |
| 3. | 6071 | TAZILLAH SHAH SULAYMAN | U | SSAK | Satu Hyvärinen | 228 | 236 | 464 | SERTK |
| 4. | 5099 | NOX INFINITA CHUPACABRA | U | LL | Siiri Lehto | 224 | 231 | 455 | SERTK |
| 5. | 5812 | TAZILLAH TAYYIB TAHOMA | U | SSAK | Satu Hyvärinen | 226 | 229 | 455 | SERTK |
| 6. | 6024 | YUZAK LOQMAN | U | SSAK | Pirjo Puttonen, Tanja Nevalainen | 223 | 221 | 444 | |
| 7. | 4818 | AAVATUULEN UIJUMA | U | LL | Sari Pekkarinen | 218 | 220 | 438 | |
| -. | 5928 | AL BHAZIM ISTWAN | U | K-SVKK | Ilkka Heikkola, Marja-Liisa Heikkola | - | - | - | DISK FIN |
| unkarinvinttikoira |
|---|
| Sij. | Kirja | Koira | Sp | Kerho | Omistajat | AE | FIN | Yht. | Lisämerkinnät |
| 1. | 5066 | BLIXTEN ZÉTA | U | LL | Marja-Leena Arhima-Oinonen, Kyösti Oinonen | 228 | 258 | 486 | SERTK, SMM-25 |
| 2. | 5963 | AJÁNDÉK GIL-GALAD | U | HVK | Heidi Husu | 236 | 243 | 479 | SERTK |
| 3. | 4832 | ETELKÖZI-NYÚLÁSZ LEGENDA | U | TVK | Nina Herpola, Reea Lukka-Gröndahl | 227 | 229 | 456 | SERTK |
| 4. | 5072 | BLIXTEN ZAFIRA | N | LL | Marja-Leena Arhima-Oinonen, Kyösti Oinonen | 237 | 205 | 442 | |
| 5. | 5209 | AVENINA'S SZILVAVIRÁGVADÁSZ | N | PVK | Nina Lehtinen | 216 | 223 | 439 | |
| 6. | 5641 | CHININAS A BEAUTY IN BLACK | N | PVK | Ida Hollt, Toni Hollt | 212 | 185 | 397 | |
| 7. | 5683 | ÚTTÖRÖ BEVÁLLALOS | U | HVK | Heidi Husu | 212 | 171 | 383 | |