18.07.2021 Turku, Vätin radan 50v juhlakilpailu, Turku Cup 2021, SBK:n ratamestaruus 2021, Varsinais-Suomen kennelpiirin mestaruus ja sijoituskilpailu

Ylituomarin kertomus:

Vätin radan 50-vuotis juhlakilpailut sujuivat hyvin, koronatilanteesta huolimatta. Ihmiset olivat mukautuneet jo turvaväleihin. Ilma lämmin 25 astetta johon koirat olivat jo tottuneet kuukauden kestäneen lämpöaallon ansiosta. Rata oltiin saatu kasteltua kohtalaisen hyvään kuntoon. Yhtään loukkaantumista ei ollut. Ajanottopäällikön harjoittelutehtävän suoritti hyväksytysti Noora Peltonen ja vieheenvetäjän harjoittelutehtävän suoritti hyväksytysti Mikko Kosonen.

Marko Pitkäkaski

* merkityt ajat ovat KV-aikoja. SERTK merkitään ainoastaan yhdelle koiran KV-ajalle per kilpailu. Jos koira saa kokeesta DISKin yhdellekään sen KV-ajalle ei merkitä SERTK:ta.

Lähtö 1: unkarinvinttikoira, Sijoitus, 480 m
1.3274ETELKÖZI-NYÚLÁSZ HÓVIRÁGTVKNina Herpola33,80 s V-SKPM-1
2.3288ILLA-BEREK CSERJELLTiina Vaittinen, Mika Vaittinen34,32 s
Lähtö 2: whippet, Sijoitus, 480 m
1.3236MEI DAN SUPERSONICPVKMarja-Leena Pentikäinen36,18 s
2.3311MEI DAN KFCW-HCarina Karlsson36,19 s
3.3323RACEHEART'S MB CEDRELLA BLACKTVKNada Sandberg36,20 s
4.3282MEI DAN TURBOTVKNada Sandberg36,78 s
Lähtö 3: venäjänvinttikoira, SBK:n ratamestaruus 2021 alkuerä, 480 m
1.3364TSAARIKON KURIIRIPVKTarja Mäkinen36,05 s
2.3410TSAARIKON KEISARINNASBKMinna Saarikko38,02 s
Lähtö 4: italianvinttikoira, Turku Cup I aikajuoksu, 280 m
1.3116FIGHTBELLS ESBESMEE EARLIEPVKAnnika Uuttu24,64 s
2.3126FIGHTBELLS EBOURDIE ELIARAPVKTaru Uuttu24,88 s
3.2756TARUMETSÄN KIPINÖITÄ TUULEENPVKAnnika Uuttu24,90 s
-.3341STAKKATO DISCOVERYLLSari Merve-KESK
Lähtö 5: italianvinttikoira > 38 cm, Turku Cup I aikajuoksu, 280 m
1.2910YLLADIAN SUN AFTER RAINHVKEssi Günther24,47 s * SERTK, RE-yk
2.3123YLLADIAN ARSENICLLSari Merve25,28 s
Lähtö 6: etnankoira, Turku Cup I aikajuoksu, 280 m
1.3289TRUCKER'S EYE OF THE TIGERHVKMikko Ilosalo, Johanna Kurki22,33 s * SERTK
2.2872TRUCKER'S BAD TO THE BONETVKSanna Koponen23,64 s * SERTK, V-SKPM-1
3.3125TRUCKER'S DAME'ETNATVKSanna Koponen24,06 s V-SKPM-2
4.3478TRUCKER'S GRACE OF GODTVKSanna Koponen24,45 s V-SKPM-3
Lähtö 7: etnankoira, Turku Cup I aikajuoksu, 280 m
Peruttu
Lähtö 8: whippet, Turku Cup I aikajuoksu, 280 m
1.3460GHAN BURI GHAN'S WINGED VICTORIAPVKNoora Säe, Mikko Säe19,00 s * SERTK
2.3383BESTIES FIFTY SIXTYPVKRiikka Keskinen, Jari Hyväluoma19,91 s
3.3450ALEXANDRITETVKMiska-Alexander Argillander20,63 s
Lähtö 9: whippet, Turku Cup I aikajuoksu, 280 m
1.3211INDIAN HILL'S DREAMCATCHERPVKNoora Säe, Mikko Säe19,22 s * SERTK
2.3488AVENINA'S CARROT CAKELVJohanna Takala19,38 s * SERTK
3.3389NYANSSIN ISLAY MISTK-SVKKJanne Sepponen20,28 s
Lähtö 10: whippet, Turku Cup I aikajuoksu, 280 m
1.3426INDIAN HILL'S FLOLVReetta Järvenpää19,24 s * SERTK, V-SKPM-3, FI KVA-VIR
2.3276DEADLIEST CATCH'S ACESHIGHTVKMiska-Alexander Argillander19,93 s
Lähtö 11: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Turku Cup I aikajuoksu, 280 m
1.3344NOPURIN HAPPY EXPRESSTVKRiitta Suominen18,54 s * SERTK, RE-yk, V-SKPM-1
2.3353OF STREAMLINE BLACK NASCARLLKai Mäkinen18,98 s * SERTK
3.3381MEI DAN TIIKERITVKAnnika Laiho20,22 s
Lähtö 12: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Turku Cup I aikajuoksu, 280 m
1.3051TUULIKELLON ENERGICOTVKRiitta Suominen19,14 s * SERTK, V-SKPM-2
2.3432APPLE GARDEN'S PINK STARPVKJari Hänninen, Satu Hänninen, Helmiina Hänninen19,58 s * SERTK
3.3435MEI DAN BUGATTITVKAnna Syvänen20,03 s
Lähtö 13: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Turku Cup I aikajuoksu, 280 m
1.3446CHASING LANE'S POSH'S QUALITY GOLDLLJanne Lehtikangas, Päivi Lehtikangas18,90 s * SERTK
2.3496MEI DAN STORMTVKEeva Salminen19,95 s
3.3409BLACKBITCH'S CALM BEFORE THE STORMTVKAnu Ranta20,05 s
Lähtö 14: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Turku Cup I aikajuoksu, 280 m
1.3427MEI DAN GEPARDITVKSuvi Solin20,14 s
2.3385MEI DAN PORSCHETVKNora Peltonen20,35 s
Lähtö 15: afgaaninvinttikoira, Turku Cup I aikajuoksu, 280 m
1.3493NOT GUILTY WHO'S LAUGHING NOWTVKJasmin Rainoma23,67 s
2.3484THOARGEYA'S A-POSEIDONTVKAnnika Veijalainen, Aline Veijalainen24,59 s
Lähtö 16: saluki, Turku Cup I aikajuoksu, 280 m
1.3474NON SERVIAM FOLIE À DEUXSSAKHeidi Tuonelanharju, Mirja Lappalainen, Lumikirsikka Maas-Lappalainen20,67 s
2.3076JAISALMER ABAYOMILVHarri Niemi20,82 s
3.3395ZARABIS SUMAIRATVKSari Manninen, Henna Manninen22,67 s
Lähtö 17: saluki, Turku Cup I aikajuoksu, 280 m
1.3329ZARABIS SHAANTVKLiisa Latva-Rasku, Jari Latva-Rasku, Ritva Latva-Rasku20,97 s
-.3167AL-YASAMIN MALIKASSAKTiina Torkko-DISK
Lähtö 18: italianvinttikoira, Turku Cup II aikajuoksu, 280 m
1.3116FIGHTBELLS ESBESMEE EARLIEPVKAnnika Uuttu24,92 s
2.3126FIGHTBELLS EBOURDIE ELIARAPVKTaru Uuttu25,20 s
3.2756TARUMETSÄN KIPINÖITÄ TUULEENPVKAnnika Uuttu25,65 s
-.3341STAKKATO DISCOVERYLLSari Merve-KESK
Lähtö 19: italianvinttikoira > 38 cm, Turku Cup II aikajuoksu, 280 m
1.2910YLLADIAN SUN AFTER RAINHVKEssi Günther24,78 s
2.3123YLLADIAN ARSENICLLSari Merve25,39 s
Lähtö 20: etnankoira, Sijoitus, 280 m
Peruttu
Lähtö 21: whippet, Sijoitus, 280 m
1.2898PALETIN CUPCAKEHVKMonica Eriksson19,95 s
2.3434MEI DAN ZENITA ZUPERZNABBHVKMika Rekola, Tanja Sandell20,11 s
3.3311MEI DAN KFCW-HCarina Karlsson20,53 s
4.3236MEI DAN SUPERSONICPVKMarja-Leena Pentikäinen20,74 s
Lähtö 22: etnankoira, Turku Cup II aikajuoksu, 280 m
1.3289TRUCKER'S EYE OF THE TIGERHVKMikko Ilosalo, Johanna Kurki22,73 s *
2.2872TRUCKER'S BAD TO THE BONETVKSanna Koponen23,95 s
3.3125TRUCKER'S DAME'ETNATVKSanna Koponen24,12 s
4.3478TRUCKER'S GRACE OF GODTVKSanna Koponen24,52 s
Lähtö 23: etnankoira, Turku Cup II aikajuoksu, 280 m
Peruttu
Lähtö 24: whippet, Turku Cup II aikajuoksu, 280 m
1.3460GHAN BURI GHAN'S WINGED VICTORIAPVKNoora Säe, Mikko Säe19,15 s *
2.3389NYANSSIN ISLAY MISTK-SVKKJanne Sepponen20,23 s
Lähtö 25: whippet, Turku Cup II aikajuoksu, 280 m
1.3211INDIAN HILL'S DREAMCATCHERPVKNoora Säe, Mikko Säe19,14 s *
2.3276DEADLIEST CATCH'S ACESHIGHTVKMiska-Alexander Argillander20,01 s
3.3450ALEXANDRITETVKMiska-Alexander Argillander20,78 s
Lähtö 26: whippet, Turku Cup II aikajuoksu, 280 m
1.3488AVENINA'S CARROT CAKELVJohanna Takala19,20 s *
2.3426INDIAN HILL'S FLOLVReetta Järvenpää19,35 s *
3.3383BESTIES FIFTY SIXTYPVKRiikka Keskinen, Jari Hyväluoma20,00 s
Lähtö 27: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Turku Cup II aikajuoksu, 280 m
1.3353OF STREAMLINE BLACK NASCARLLKai Mäkinen18,81 s *
2.3496MEI DAN STORMTVKEeva Salminen19,67 s * SERTK
3.3435MEI DAN BUGATTITVKAnna Syvänen20,02 s
Lähtö 28: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Turku Cup II aikajuoksu, 280 m
1.3051TUULIKELLON ENERGICOTVKRiitta Suominen19,43 s *
2.3409BLACKBITCH'S CALM BEFORE THE STORMTVKAnu Ranta20,15 s
3.3427MEI DAN GEPARDITVKSuvi Solin20,37 s
Lähtö 29: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Turku Cup II aikajuoksu, 280 m
1.3344NOPURIN HAPPY EXPRESSTVKRiitta Suominen18,51 s * RE-yk
2.3446CHASING LANE'S POSH'S QUALITY GOLDLLJanne Lehtikangas, Päivi Lehtikangas18,99 s *
3.3385MEI DAN PORSCHETVKNora Peltonen20,27 s
Lähtö 30: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Turku Cup II aikajuoksu, 280 m
1.3432APPLE GARDEN'S PINK STARPVKJari Hänninen, Satu Hänninen, Helmiina Hänninen19,34 s *
2.3381MEI DAN TIIKERITVKAnnika Laiho20,02 s
Lähtö 31: venäjänvinttikoira, SBK:n ratamestaruus 2021 finaali, 480 m
1.3410TSAARIKON KEISARINNASBKMinna Saarikko-SBKRM-21, Ei aikaa
-.3364TSAARIKON KURIIRIPVKTarja Mäkinen-DISK
Lähtö 32: saluki, Turku Cup II aikajuoksu, 480 m
1.3474NON SERVIAM FOLIE À DEUXSSAKHeidi Tuonelanharju, Mirja Lappalainen, Lumikirsikka Maas-Lappalainen34,78 s
2.3395ZARABIS SUMAIRATVKSari Manninen, Henna Manninen40,12 s V-SKPM-2
Lähtö 33: saluki, Turku Cup II aikajuoksu, 480 m
1.3329ZARABIS SHAANTVKLiisa Latva-Rasku, Jari Latva-Rasku, Ritva Latva-Rasku35,26 s V-SKPM-1
2.3076JAISALMER ABAYOMILVHarri Niemi35,51 s
Lähtö 34: afgaaninvinttikoira, Turku Cup II aikajuoksu, 480 m
1.3493NOT GUILTY WHO'S LAUGHING NOWTVKJasmin Rainoma41,30 s V-SKPM-1
2.3484THOARGEYA'S A-POSEIDONTVKAnnika Veijalainen, Aline Veijalainen42,53 s V-SKPM-2