31.08.2019 Turku, Turku Cup 2019, SBK:n ratamestaruus 2019 ja sijoituskilpailu

Ylituomarin kertomus:

Reilussa 20 asteen lämmössä juostu koe sujui ongelmitta ja mukavan leppoisassa hengessä.
Erityisen mukavaa oli ettei tuomarineuvosto joutunut keskustelemaan kertaakaan häiriöistä vaan koirat juoksivat puhtaasti.
Kokeessa juostiin kaksi uutta rataennätystä ( AF ja WH). Yksi koira keskeytti suorituksensa ( BO).
Kiitos mukavasta kenneltapahtumasta.

Jari Heikkinen

* merkityt ajat ovat KV-aikoja. SERTK merkitään ainoastaan yhdelle koiran KV-ajalle per kilpailu. Jos koira saa kokeesta DISKin yhdellekään sen KV-ajalle ei merkitä SERTK:ta.

Lähtö 1: whippet, Veteraanisijoitus, pisteet 1-36, 280 m
1.2510PALETIN TEETEEK-SVKMerja Lautala, Jorma Lautala20,17 s
2.2507MAXWIN HURRICANETVKRiitta Suominen20,33 s
3.2522EFFLORESCO'S LILLIANSSVKTarja Seppänen20,48 s
4.2511SÖKÖVINTIN CG-HUOMEN-LAHJAHVKVille Junttila20,49 s
5.2822BESTIES UPPER CLASSW-HTerhi Paavola, Harri Nurmela20,76 s
Lähtö 2: afgaaninvinttikoira, Turku Cup, I aikajuoksu, 280 m
1.2881ALFAJIRI AMERETATPVKSari Saastamoinen21,44 s RE
2.2784KOMINEK'S RAINS OF CASTAMERESA-FAPilvi Räsänen22,38 s
Lähtö 3: saluki, Turku Cup, I aikajuoksu, 280 m
1.3076JAISALMER ABAYOMILVHarri Niemi20,35 s
2.3133DASHURI TE HOPETVKTuuli Soukka21,70 s
3.3254AAVATUULEN THEANORTVKTuuli Soukka21,80 s
Lähtö 4: etnankoira, Sijoitus, pisteet 15-40, 280 m
Peruttu
Lähtö 5: whippet, Sijoitus - ei KV-aikaa, 280 m
1.3187MARAKAYA'S LEGENDARY LOVERLLMarjaana Siltanen, Minna Vatja, Marja-Liisa Foxell20,12 s
2.2896PIKKULIISAN SYDÄNYSTÄVÄMOSHEmma Gammelgård20,43 s
3.2712PLAUDITE XTREMELY SPICYMOSHPirjo Jutila20,43 s
4.3245BESTIES COTTON CANDYW-HJussi Matilainen, Pauliina Ihalainen, Liida Matilainen21,74 s
5.3252DYANITOS DISLVKHInga-Lill Sjöman-Rönn21,78 s
Lähtö 6: italianvinttikoira > 38 cm, Turku Cup YK, I aikajuoksu, 280 m
1.2645TARUMETSÄN RAKAS PIKKU KIITÄJÄLLSari Merve23,74 s * SERTK
2.3123YLLADIAN ARSENICLLSari Merve24,66 s
Lähtö 7: whippet, Sijoitus, pisteet 12-40, 280 m
1.3150OOCHIGEA'S Q'FOR AZORGK-SVKKJari Forsstén18,55 s * SERTK
2.2895KIITURIN RE-REMULUSLLJarno Suomalainen19,52 s * SERTK
3.3249INDIAN HILL'S DEXTEROUSHVKSari Purho19,77 s * SERTK
Lähtö 8: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Turku Cup YK, I aikajuoksu, 280 m
1.2856NOPURIN SNOOP DOGGW-HAnne Jokisalo18,49 s * SERTK
2.3228DEADLIEST CATCH'S XCALIBUR JRPVKMiska-Alexander Argillander19,53 s * SERTK
3.3169MEI DAN RHYHORNW-HTilda Koskinen19,78 s * SERTK
Lähtö 9: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Turku Cup YK, I aikajuoksu, 280 m
1.3202INDIAN HILL'S DEVILW-HHanna Nykänen, Olli Kujansuu18,50 s * SERTK
2.3149SKYISTHEBEST LEMONTVKPiia Tuomisto, Jari Lehtonen19,15 s * SERTK
3.3295DEADLIEST CATCH'S LADY OF THE LAKETVKMinna Laiho19,45 s * SERTK
Lähtö 10: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Turku Cup YK, I aikajuoksu, 280 m
1.3259GHAN BURI GHAN'S SCHIMANSKIPVKMaria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen18,43 s * SERTK
2.3164WEIKOTIN CA-WALLULLJarno Suomalainen18,80 s * SERTK
Lähtö 11: italianvinttikoira, Turku Cup normikokoiset, I aikajuoksu, 280 m
1.3126FIGHTBELLS EBOURDIE ELIARAPVKTaru Uuttu24,08 s * SERTK
2.3116FIGHTBELLS ESBESMEE EARLIEPVKAnnika Uuttu24,42 s * SERTK
3.2970KURNOUS HERMESLLSari Merve26,32 s
Lähtö 12: etnankoira, Turku Cup, I aikajuoksu, 280 m
1.2780TRUCKER'S APPLE OF MY EYETVKSanna Koponen22,34 s * SERTK
2.3125TRUCKER'S DAME'ETNATVKSanna Koponen23,78 s * SERTK, KVA-r
Lähtö 13: whippet, Turku Cup normikokoiset, I aikajuoksu, 280 m
1.3008SHANNON DOWN SAPPHIRE ISLESW-HSari Salminen, Anne Jokisalo18,49 s * SERTK
2.3097PALETIN MÖRKÖPVKMarie Enqvist19,34 s * SERTK
3.3294INDIAN HILL'S EVAKIPVKMaria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen, Jori Jauhiainen19,38 s * SERTK
Lähtö 14: whippet, Turku Cup normikokoiset, I aikajuoksu, 280 m
1.3211INDIAN HILL'S DREAMCATCHERLLNoora Säe, Mikko Säe18,75 s * SERTK
2.2929BESTIES MAY DAYW-HJussi Matilainen, Pauliina Ihalainen20,70 s
3.3082BELLTOWN INFLAMESPVKMiska-Alexander Argillander21,04 s
Lähtö 15: whippet, Turku Cup normikokoiset, I aikajuoksu, 280 m
1.2977MAXWIN JOLIEPVKNiina Mäkinen, Jorma Mäkinen19,29 s * SERTK
2.3276DEADLIEST CATCH'S ACESHIGHPVKMiska-Alexander Argillander19,57 s * SERTK
3.2843CHRISTMAS FLAKE GENTLE HEARTPVKMiska-Alexander Argillander, Risto Argillander20,25 s
Lähtö 16: whippet, Turku Cup normikokoiset, I aikajuoksu, 280 m
1.3180INDIAN HILL'S DYNAMITETVKPasi Lehtinen, Terhi Lehtinen19,16 s * SERTK
2.3090TUULIKELLON EFFECTICOLLAnnemari Mustonen19,31 s * SERTK
3.3016MINGAN-RIVER DU TEPEE D'AMOURW-HAnne Oljemark, Mikael Oljemark19,51 s * SERTK
4.2889WEIKOTIN SUPERCHOPPERTVKSalla Silvasti19,77 s * SERTK
Lähtö 17: venäjänvinttikoira, SBK:n mestaruus, alkuerä, 480 m
1.2912VESNOI VOYNA I MIRSSVKLeena Sulkumäki35,41 s * SERTK
-.3064ZIVANOVA'S CELINA MOLNJAMIVIKSAnna Terho, Tero Toivola-KESK
Lähtö 18: afgaaninvinttikoira, Turku Cup, II aikajuoksu, 480 m
1.2881ALFAJIRI AMERETATPVKSari Saastamoinen37,00 s * SERTK
2.2784KOMINEK'S RAINS OF CASTAMERESA-FAPilvi Räsänen40,94 s
Lähtö 19: whippet, Sijoitus, pisteet 11-40, 480 m
1.3150OOCHIGEA'S Q'FOR AZORGK-SVKKJari Forsstén32,18 s * RE
2.3249INDIAN HILL'S DEXTEROUSHVKSari Purho35,05 s
Lähtö 20: saluki, Turku Cup, II aikajuoksu, 480 m
1.3076JAISALMER ABAYOMILVHarri Niemi34,50 s * SERTK
2.3133DASHURI TE HOPETVKTuuli Soukka37,84 s
3.3254AAVATUULEN THEANORTVKTuuli Soukka37,98 s
Lähtö 21: venäjänvinttikoira, SBK:n mestaruus, finaali, 480 m
1.2912VESNOI VOYNA I MIRSSVKLeena Sulkumäki36,30 s
Lähtö 22: italianvinttikoira > 38 cm, Turku Cup YK, II aikajuoksu, 280 m
1.2645TARUMETSÄN RAKAS PIKKU KIITÄJÄLLSari Merve23,79 s *
2.3123YLLADIAN ARSENICLLSari Merve24,90 s
Lähtö 23: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Turku Cup YK, II aikajuoksu, 280 m
1.2856NOPURIN SNOOP DOGGW-HAnne Jokisalo18,35 s *
2.3295DEADLIEST CATCH'S LADY OF THE LAKETVKMinna Laiho19,60 s *
Lähtö 24: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Turku Cup YK, II aikajuoksu, 280 m
1.3202INDIAN HILL'S DEVILW-HHanna Nykänen, Olli Kujansuu18,54 s *
2.3164WEIKOTIN CA-WALLULLJarno Suomalainen18,60 s *
3.3169MEI DAN RHYHORNW-HTilda Koskinen19,58 s *
Lähtö 25: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Turku Cup YK, II aikajuoksu, 280 m
1.3259GHAN BURI GHAN'S SCHIMANSKIPVKMaria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen18,64 s *
2.3149SKYISTHEBEST LEMONTVKPiia Tuomisto, Jari Lehtonen19,14 s *
3.3228DEADLIEST CATCH'S XCALIBUR JRPVKMiska-Alexander Argillander19,38 s *
Lähtö 26: italianvinttikoira, Turku Cup normikokoiset, II aikajuoksu, 280 m
1.3126FIGHTBELLS EBOURDIE ELIARAPVKTaru Uuttu23,96 s *
2.3116FIGHTBELLS ESBESMEE EARLIEPVKAnnika Uuttu24,44 s *
3.2970KURNOUS HERMESLLSari Merve26,16 s
Lähtö 27: etnankoira, Turku Cup, II aikajuoksu, 280 m
1.2780TRUCKER'S APPLE OF MY EYETVKSanna Koponen22,38 s *
2.3125TRUCKER'S DAME'ETNATVKSanna Koponen23,71 s *
Lähtö 28: whippet, Turku Cup normikokoiset, II aikajuoksu, 280 m
1.3008SHANNON DOWN SAPPHIRE ISLESW-HSari Salminen, Anne Jokisalo18,49 s *
2.2889WEIKOTIN SUPERCHOPPERTVKSalla Silvasti19,65 s *
3.2843CHRISTMAS FLAKE GENTLE HEARTPVKMiska-Alexander Argillander, Risto Argillander20,58 s
4.3082BELLTOWN INFLAMESPVKMiska-Alexander Argillander20,91 s
Lähtö 29: whippet, Turku Cup normikokoiset, II aikajuoksu, 280 m
1.3211INDIAN HILL'S DREAMCATCHERLLNoora Säe, Mikko Säe19,25 s *
2.3276DEADLIEST CATCH'S ACESHIGHPVKMiska-Alexander Argillander19,52 s *
3.3090TUULIKELLON EFFECTICOLLAnnemari Mustonen19,55 s *
Lähtö 30: whippet, Turku Cup normikokoiset, II aikajuoksu, 280 m
1.2977MAXWIN JOLIEPVKNiina Mäkinen, Jorma Mäkinen19,28 s *
2.3016MINGAN-RIVER DU TEPEE D'AMOURW-HAnne Oljemark, Mikael Oljemark19,31 s *
3.3097PALETIN MÖRKÖPVKMarie Enqvist19,57 s *
Lähtö 31: whippet, Turku Cup normikokoiset, II aikajuoksu, 280 m
1.3294INDIAN HILL'S EVAKIPVKMaria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen, Jori Jauhiainen19,85 s
2.3180INDIAN HILL'S DYNAMITETVKPasi Lehtinen, Terhi Lehtinen20,00 s
3.2929BESTIES MAY DAYW-HJussi Matilainen, Pauliina Ihalainen20,75 s