06.10.2018 Helsinki, Whippet XXX Team Race, Whippet veteraaniratamestaruus ja kaikkien rotujen sijoituskilpailu

Ylituomarin kertomus:

Päivä oli pilvipoutainen +11 C. Rata oli kostea runsaiden sateiden jälkeen. Koirat suorittivat kauden viimeisessä kokeessa hienoja tuloksia ja onnittelu kaikille Team Race joukkueille hienoista suorituksista sekä veteraani- että etanamestareille. Muutaman koiran juoksusuoritus jouduttiin valitettavasti hylkäämään. Harjoittelijat suorittivat tehtävänsä hyväksytysti. Vintyt palkinnon saivat Azawakh omistaja hienosta työstä koirien saamiseksi ratakokeeseen.

Tiina Flytström

* merkityt ajat ovat KV-aikoja. SERTK merkitään ainoastaan yhdelle koiran KV-ajalle per kilpailu. Jos koira saa kokeesta DISKin yhdellekään sen KV-ajalle ei merkitä SERTK:ta.

Lähtö 1: whippet, Team Race Lohko I Ykköskoirat, 350 m
1.3055MY WILD FUNKY FELLOWW-HJohanna Jäntti21,91 s * SERTK
2.2852NOPURIN TONY STARKTVKPauliina Suominen22,66 s * SERTK
3.3088OF STREAMLINE GOALIESSVKMinna Larmi23,01 s * SERTK
4.3043APACHE NATION'S A HARDNUTTOCRACKLLMaarit Parkkinen23,05 s * SERTK
Lähtö 2: whippet, Team Race Lohko II Ykköskoirat, 350 m
1.3150OOCHIGEA'S Q'FOR AZORGK-SVKKJari Forsstén22,38 s * SERTK
2.3010SHANNON DOWN KISSED BY FIREPVKHanna-Mari Hartin22,76 s * SERTK
3.2860NOPURIN MERYL STREEPW-HSari Salminen22,80 s * SERTK
4.3016MINGAN-RIVER DU TEPEE D'AMOURK-SVKAnne Oljemark, Mikael Oljemark23,15 s * SERTK
Lähtö 3: whippet, Team Race Lohko II Kakkoskoirat, 350 m
1.2976MAXWIN JAMBOW-HAnne Saastamoinen, Hannx Olkkonen22,76 s * SERTK
2.2653INDIAN HILL'S ARAGONPVKMerja Lahti, Mikko Lahti, Veera Lahti23,16 s * SERTK
3.2760INDIAN HILL'S GAMBLERK-SVKKHarri Koivula23,48 s * SERTK
4.3061TUULIKELLON ECOMOSHJanne Tuominen23,49 s * SERTK
Lähtö 4: whippet, Team Race Lohko I Kakkoskoirat, 350 m
1.3039APACHE NATION'S A LOTASPIRITLLSari Sormunen22,25 s * SERTK
2.2856NOPURIN SNOOP DOGGW-HAnne Jokisalo22,26 s * SERTK
3.3073MAXWIN KOMMANDOTVKJaakko Stenroos22,94 s * SERTK
4.3151KIITURIN WR-RICKY MARTINSSVKKari Saksinen, Saila Blomqvist24,32 s
Lähtö 5: whippet, Team Race Lohko I Kolmoskoirat, 350 m
1.3008SHANNON DOWN SAPPHIRE ISLESW-HSari Salminen, Anne Jokisalo22,39 s * SERTK
2.3009CHASSIENNE D'OR TOOMIE TRISHELTVKSusanna Jokinen23,20 s * SERTK
3.3090TUULIKELLON EFFECTICOLLAnnemari Mustonen23,30 s * SERTK
4.2522EFFLORESCO'S LILLIANSSVKTarja Seppänen24,10 s * SERTK
Lähtö 6: whippet, Team Race Lohko II Kolmoskoirat, 350 m
1.2866PALETIN CANDYKINGPVKJohanna Kuoso, Jari Rämö23,07 s * SERTK
2.3021APACHE NATION'S A BALLOFFIREW-HJanne Lehtikangas, Päivi Lehtikangas23,18 s * SERTK
3.2890APPLE GARDEN'S HEART'S DELIGHTMOSHKati Soininen23,36 s * SERTK
4.2690SOFTRACK FAST'N'SLOWK-SVKKRiikka Linnala, Jussi Linnala23,86 s * SERTK
Lähtö 7: whippet, Team Race Lohko II Neloskoirat, 350 m
1.3129ADVENTURE OF THE NOACEK-SVKKRiikka Linnala22,83 s * SERTK
2.2999INDIAN HILL'S EAGLEW-HMerja Lautala, Jorma Lautala23,05 s * SERTK
3.3097PALETIN MÖRKÖPVKMarie Enqvist23,17 s * SERTK
4.2915WHIPLANDIAN INDIANA JONESSSVHNiko Karppanen23,56 s * SERTK
Lähtö 8: whippet, Team Race Lohko I Neloskoirat , 350 m
1.3054APACHE NATION'S A BUNDLEOFJOYW-HHeli Koskinen22,80 s * SERTK
2.3051TUULIKELLON ENERGICOTVKRiitta Suominen23,32 s * SERTK
3.3122MARAKAYA'S LOVE AT FIRST SIGHTLLNoora Säe, Mikko Säe23,94 s * SERTK
4.3087GASELLE'S JUST A HOCKEYSTARSSVKMinna Larmi24,78 s
Lähtö 9: etnankoira, Erikoiskilpailu, 350 m
1.3089TRUCKER'S CAPICHEHVKSara-Maria Lehto28,32 s * SERTK
2.U184SOLLUCERORUNadezhda Goltseva29,03 s * SERTK
3.U195TESORO SOLARE VILLANARUEkaterina Klimova30,48 s
4.U194COLISTO'S SEGESTARUEkaterina Klimova31,45 s
Lähtö 10: whippet, ei kv-aikaa, 350 m
1.3069NYANSSIN FAIRY PRINCESSK-SVKKHannele Ojala, Nina Heinäaho24,49 s
2.2997PRIMADA ARE U SUPERSTITIOUSW-HAnne Naukkarinen25,93 s
Lähtö 11: basenji, Erikoiskilpailu, 350 m
1.2955AJIBU NUMBER ONESUBASanna Kortelainen30,87 s * SERTK
2.2715WAZAZI THE ONE AND ONLYSUBASanna Kortelainen35,56 s
Lähtö 12: saluki, Erikoiskilpailu, 350 m
1.3101MELIK BOORCHIN OGHAB NOX INFINITASSAKHanna Ojanperä, Arto Ojanperä23,57 s
2.2417KHRONOS MIN AL ASIFETVKSeija Lehmusto27,15 s
Lähtö 13: whippet, Erikoiskilpailu , 350 m
1.3102MAXWIN JEDIPVKReetta-Kaisa Suonto23,07 s * SERTK
2.3128CWIC PRINCESS HOOLIW-HHeli Koskinen23,18 s * SERTK
3.3138NYANSSIN GERDAK-SVKKHannele Ojala, Nina Heinäaho23,82 s * SERTK
Lähtö 14: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Erikoiskilpailu, yk, 350 m
1.2854NOPURIN JACK SPARROWSSVKMinna Vekkeli, Janne Vekkeli22,47 s * SERTK
2.3067OF STREAMLINE GEOMETRIC MOTIONW-HMarjo Stöckell22,77 s * SERTK
3.3153APACHE NATION'S A BOLTFROMTHEBLUEW-HJuhapetteri Jääskeläinen22,99 s * SERTK
4.3149SKYISTHEBEST LEMONTVKPiia Tuomisto, Jari Lehtonen23,50 s * SERTK
5.2828NIKITA VOM BADENERMOORW-HSari Tapaninaho23,65 s * SERTK
Lähtö 15: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Erikoiskilpailu, yk, 350 m
1.3172CWIC ECCENTRICA GALLUMBITSW-HRaila Terävä23,06 s * SERTK
2.3165SKYISTHEBEST TYSONHVKHelena Törmänen23,88 s *
3.3094OF STREAMLINE GASOLINE GIRLHVKSusanna Valli24,10 s * SERTK
4.3157CWIC OOLON COLLUPHIDW-HAnu Lehto24,50 s
Lähtö 16: afgaaninvinttikoira, Erikoiskilpailu, 350 m
1.3071ALFAJIRI CHASHEENK-SVKKMia Salmi, Marko Heinonen25,25 s RE
2.2371CHARAN V.D. BREMMENK-SVKKMarko Heinonen, Pirkko Ylkänen-Heinonen27,19 s
3.U196OSHANAMEH'S NO MORE NAMESFIPäivi Nieminen, Iren Naarits29,91 s
Lähtö 17: italianvinttikoira, Erikoiskilpailu, 350 m
1.2910YLLADIAN SUN AFTER RAINHVKEssi Günther29,56 s * SERTK
2.2645TARUMETSÄN RAKAS PIKKU KIITÄJÄLLSari Merve29,68 s * SERTK
3.3123YLLADIAN ARSENICLLSari Merve30,96 s
Lähtö 18: whippet, Erikoiskilpailu, 480 m
1.2977MAXWIN JOLIEPVKNiina Mäkinen, Jorma Mäkinen31,42 s * SERTK
2.2947APPLE GARDEN'S LUCKY STRIKEPVKMira Välimäki32,29 s * SERTK
3.2896PIKKULIISAN SYDÄNYSTÄVÄMOSHEmma Gammelgård34,06 s
Lähtö 19: afgaaninvinttikoira, Erikoiskilpailu, 480 m
1.2881ALFAJIRI AMERETATPVKSari Saastamoinen37,00 s * SERTK
2.3062PICES SANTA KATARINAPVKSari Saastamoinen45,39 s
Lähtö 20: azawakh, Erikoiskilpailu, 480 m
1.3183TOMBOUKTOU'S ONYOUMAHOSVKHHanna Myllymäki37,34 s RE
2.3182MANI-MANI DE LA ROUTE JACQUES COEURHVKTuija Rönhovde39,07 s
Lähtö 21: saluki, Erikoiskilpailu, 480 m
1.2911DYYNIEN KESRA KHASONSSAKTarja Pääkkönen, Kimmo Marjamäki33,15 s * SERTK
2.3184ZARABIS RAZAANALLMarja-Leena Ahonen36,61 s
Lähtö 22: saluki, Erikoiskilpailu, 480 m
1.2920NOX INFINITA ARDEA CINEREAMOSHHanna Ojanperä, Arto Ojanperä, Pirjo Jutila34,02 s
2.2901NOX INFINITA ARENARIA INTERPRESSSAKHanna Ojanperä, Arto Ojanperä34,59 s
3.3002EL HAMRAH NADIIRHVKMaria Schauman-Ei aikaa
-.3019YUZAK ARYASSAKPirjo Puttonen-DISK
Lähtö 23: unkarinvinttikoira, Erikoiskilpailu, 480 m
1.3145BALATON NYITNIKÉK BODZASUNCatarina Wikström-Ivaskevicius32,11 s * SERTK
2.3142SZATMÁR SZÉPE BARKASUNMari Rannila, Nina Lehtinen32,24 s * SERTK
3.3174BALATON NYITNIKÉK BÁRSONYOSSUNCatarina Wikström-Ivaskevicius34,01 s
Lähtö 24: etnankoira, Erikoiskilpailu, 280 m
1.3089TRUCKER'S CAPICHEHVKSara-Maria Lehto23,36 s *
2.U184SOLLUCERORUNadezhda Goltseva23,45 s *
3.U194COLISTO'S SEGESTARUEkaterina Klimova25,16 s
-.U195TESORO SOLARE VILLANARUEkaterina Klimova-KESK
Lähtö 25: faaraokoira, Erikoiskilpailu, 280 m
Peruttu
Lähtö 26: whippet, W-H Veteraanimestaruus 2018, 280 m
1.2365BLACKBITCH'S BOOGIE NIGHTSK-SVKAnne Oljemark20,32 s
2.2353NYANSSIN BERBERISK-SVKKTarja Luusua20,42 s
-.2777WHIPLANDIAN WADE WALKERSSVHTiia Nikola-DISK
Lähtö 27: whippet, W-H Veteraanimestaruus 2018, 280 m
1.2530LEKURIN KINGIK-SVKKHarri Koivula, Leevi Koivula18,87 s * SERTK
2.2672NYANSSIN CHIVAS REGALK-SVKKJanne Sepponen19,65 s
3.2580JEWGENISTAJAN HULDA HUOLETONOSVKHAnna-Leena Lahti19,70 s
Lähtö 28: whippet, W-H Veteraanimestaruus 2018, 280 m
1.2577JEWGENISTAJAN HOKKUS-POKKUSOSVKHPia Näsi-Vimpari19,20 s * SERTK
2.2525APPLE GARDEN'S FESTINA LENTEPVKHanna-Mari Hartin19,48 s
3.2566SKYISTHEBEST SEABISCUITW-HSusanna Jokinen20,49 s
Lähtö 29: whippet, W-H Veteraanimestaruus 2018, 280 m
1.2500LEKURIN KUNDISSVKMinna Vekkeli, Janne Vekkeli18,51 s * SERTK
2.2555BLACKBITCH'S LORD OF THE RINGSHVKJulia Sahramäki, Mikko Leppänen18,85 s * SERTK
3.2332BRONA V.D. WATERRAMPVKTuula Malvisalo, Erkki Ruusunen19,12 s * SERTK
Lähtö 30: whippet, W-H Veteraanimestaruus 2018, 280 m
1.2501HILTON DU PACK DE LA JETW-HAnne Jokisalo18,68 s * SERTK
2.2420ANKAA SPEEDY STARPVKHanna Vuorinen, Sami Kytömäki18,70 s * SERTK
3.2285PALETIN SOULMANK-SVKMerja Lautala, Jorma Lautala19,10 s * SERTK
Lähtö 31: whippet, W-H Veteraanimestaruus 2018, 280 m
1.2425WEIKOTIN JZ-TOINILLNoora Säe, Mikko Säe18,44 s * SERTK
2.2532MAXWIN HOOLIGANTVKPaula Stenroos, Jaakko Stenroos18,54 s * SERTK
3.2507MAXWIN HURRICANETVKRiitta Suominen18,70 s * SERTK
Lähtö 32: whippet, W-H Etanamestaruus 2018, 280 m
1.3069NYANSSIN FAIRY PRINCESSK-SVKKHannele Ojala, Nina Heinäaho19,77 s
2.3154JOTHRYN ALLURING TRAITSHVKAnita Sandqvist19,91 s
3.2908MEI DAN REMINGTONTVKMari Lehtinen19,92 s
4.2845TIGER'S CHAOS EPIC WINHVKVirpi Onkamo19,99 s
5.3141ZARAQUE'S KISMET SENSATION AT MIYESSAW-HAnu Prinkkilä21,97 s
Lähtö 33: whippet, W-H Etanamestaruus 2018, 280 m
1.2896PIKKULIISAN SYDÄNYSTÄVÄMOSHEmma Gammelgård20,13 s
2.3047ENCAUTOM'S MORE OF MEHVKTaru Lumme, Juhani Tammi20,20 s
3.2830CRIMDON CRIMDON SAPPHIREW-HSari Tapaninaho20,57 s
4.2430JUST NOSY SANDSTORMMOSHTaru Jäppinen20,83 s
5.2831BESTIES ENGLISH BREAKFASTHVKJenna Tähtinen21,43 s
Lähtö 34: whippet, W-H Etanamestaruus 2018, 280 m
1.3011BESTIES HONEY RYDERW-HJenna Tähtinen, Mari Kääriäinen19,80 s
2.2897MISTYQ DISCIPLE OF THE SUNTVKSanna Vahlberg, Tiia-Tuulia Laakso20,34 s
3.2496BESTIES PLUSQUE MINUSQUEHVKJenna Tähtinen21,00 s
4.2438SOPISCO ENSIHUPIK-SVKKJanne Sepponen21,08 s
Lähtö 35: etnankoira, Veteraanit, 280 m
1.2990IOSONO UNIVERSOSICElina Karlsson, Toni Miinalainen24,77 s
2.3070IOSONO UNO DI NOISICMaria Ketola, Ville Ollikainen25,75 s
Lähtö 36: saluki, Veteraanit, 280 m
1.2965EL HAMRAH HAKEEM BHARATIYAHVKKimmo Marjamäki, Tarja Pääkkönen20,61 s
2.2405TÂDJ MAHÂL JALAKALILALLPäivi Lehtikangas, Janne Lehtikangas20,75 s
3.2971EL HAMRAH HARINI BHARATIYALLMarja-Leena Ahonen22,02 s
Lähtö 37: italianvinttikoira, Veteraanit, 280 m
1.2586ART DALL' ARCOSICEveliina Jokela23,58 s * SERTK
2.2311BERYLLINE FAZERIN SININENHVKLiisa Ukkola-Vuoti, Sauli Vuoti26,56 s
Lähtö 38: basenji, Erikoiskilpailu, 280 m
1.3163AJIBU NOTHING ELSE MATTERSSUBAHanna Serkko, Laura Grandell25,30 s
2.2715WAZAZI THE ONE AND ONLYSUBASanna Kortelainen27,66 s
Lähtö 39: italianvinttikoira, Erikoiskilpailu, 280 m
1.2850YLLADIAN SKYDIVEHVKEssi Günther23,95 s * SERTK
2.2903KURNOUS HALLDORAMOSHMarie Kontinen, Kim Willo24,23 s
3.2970KURNOUS HERMESLLSari Merve25,23 s
4.2865ELEDI GRACE ISABELLA INESPVKKitte Lampola, Sakari Lampola26,06 s
5.3136PIKKUNEIDIN BRISTOLPVKKitte Lampola, Sakari Lampola26,92 s
Lähtö 40: saluki, Erikoiskilpailu, 280 m
1.3101MELIK BOORCHIN OGHAB NOX INFINITASSAKHanna Ojanperä, Arto Ojanperä18,89 s
2.2934ZARABIS REYHANTVKSeija Lehmusto, Jarmo Lehmusto20,08 s
Lähtö 41: whippet, Erikoiskilpailu, 280 m
1.2977MAXWIN JOLIEPVKNiina Mäkinen, Jorma Mäkinen18,44 s *
2.3102MAXWIN JEDIPVKReetta-Kaisa Suonto18,46 s *
3.3138NYANSSIN GERDAK-SVKKHannele Ojala, Nina Heinäaho18,86 s *
4.2752EMIGRANT V.D. WATERRAMPVKTuula Malvisalo, Erkki Ruusunen19,21 s * SERTK
Lähtö 42: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Erikoiskilpailu, yk, 280 m
1.2855NOPURIN SYLVESTER STALLONESSVKJohanna Jäntti, Johanna Kakko17,90 s * SERTK
2.2854NOPURIN JACK SPARROWSSVKMinna Vekkeli, Janne Vekkeli17,98 s *
3.3067OF STREAMLINE GEOMETRIC MOTIONW-HMarjo Stöckell18,13 s *
4.3049BLUEFLASHSSVHSuvi Rautsiala, Jyri Rautsiala18,23 s * SERTK
Lähtö 43: whippet N > 48 cm ja U > 51 cm, Erikoiskilpailu, yk, 280 m
1.3149SKYISTHEBEST LEMONTVKPiia Tuomisto, Jari Lehtonen18,42 s *
2.3048MAXWIN JALIPVKMira Välimäki18,52 s * SERTK
3.2734OF STREAMLINE KRYPTONITEHVKAnu Lehto18,93 s * SERTK
-.3165SKYISTHEBEST TYSONHVKHelena Törmänen-DISK
Lähtö 44: whippet, Team Race Lohdutusfinaali Ykköskoirat, 280 m
1.3088OF STREAMLINE GOALIESSVKMinna Larmi18,45 s *
2.3016MINGAN-RIVER DU TEPEE D'AMOURK-SVKAnne Oljemark, Mikael Oljemark18,78 s *
Lähtö 45: whippet, Team Race Lohdutusfinaali Kakkoskoirat, 280 m
1.3061TUULIKELLON ECOMOSHJanne Tuominen18,70 s *
2.3151KIITURIN WR-RICKY MARTINSSVKKari Saksinen, Saila Blomqvist19,57 s
Lähtö 46: whippet, Team Race Lohdutusfinaali Kolmoskoirat, 280 m
1.2890APPLE GARDEN'S HEART'S DELIGHTMOSHKati Soininen18,60 s *
2.2522EFFLORESCO'S LILLIANSSVKTarja Seppänen19,03 s *
Lähtö 47: whippet, Team Race Lohdutusfinaali Neloskoirat, 280 m
1.2915WHIPLANDIAN INDIANA JONESSSVHNiko Karppanen18,85 s *
2.3087GASELLE'S JUST A HOCKEYSTARSSVKMinna Larmi19,75 s
Lähtö 48: whippet, Team Race Finaali Ykköskoirat, 280 m
1.3150OOCHIGEA'S Q'FOR AZORGK-SVKKJari Forsstén17,80 s *
2.3055MY WILD FUNKY FELLOWW-HJohanna Jäntti17,86 s *
3.2852NOPURIN TONY STARKTVKPauliina Suominen18,10 s *
4.2860NOPURIN MERYL STREEPW-HSari Salminen18,18 s *
5.3043APACHE NATION'S A HARDNUTTOCRACKLLMaarit Parkkinen18,40 s *
6.3010SHANNON DOWN KISSED BY FIREPVKHanna-Mari Hartin18,40 s *
Lähtö 49: whippet, Team Race Finaali Kakkoskoirat, 280 m
1.2856NOPURIN SNOOP DOGGW-HAnne Jokisalo17,80 s *
2.3039APACHE NATION'S A LOTASPIRITLLSari Sormunen17,97 s *
3.2976MAXWIN JAMBOW-HAnne Saastamoinen, Hannx Olkkonen18,12 s *
4.3073MAXWIN KOMMANDOTVKJaakko Stenroos18,34 s *
5.2653INDIAN HILL'S ARAGONPVKMerja Lahti, Mikko Lahti, Veera Lahti18,54 s *
6.2760INDIAN HILL'S GAMBLERK-SVKKHarri Koivula18,57 s *
Lähtö 50: whippet, Team Race Finaali Kolmoskoirat, 280 m
1.3008SHANNON DOWN SAPPHIRE ISLESW-HSari Salminen, Anne Jokisalo17,84 s *
2.3021APACHE NATION'S A BALLOFFIREW-HJanne Lehtikangas, Päivi Lehtikangas18,28 s *
3.2866PALETIN CANDYKINGPVKJohanna Kuoso, Jari Rämö18,56 s *
4.3090TUULIKELLON EFFECTICOLLAnnemari Mustonen18,58 s *
5.3009CHASSIENNE D'OR TOOMIE TRISHELTVKSusanna Jokinen18,60 s *
6.2690SOFTRACK FAST'N'SLOWK-SVKKRiikka Linnala, Jussi Linnala18,67 s *
Lähtö 51: whippet, Team Race Finaali Neloskoirat, 280 m
1.3054APACHE NATION'S A BUNDLEOFJOYW-HHeli Koskinen18,14 s *
2.3051TUULIKELLON ENERGICOTVKRiitta Suominen18,25 s *
3.3097PALETIN MÖRKÖPVKMarie Enqvist18,41 s *
4.2999INDIAN HILL'S EAGLEW-HMerja Lautala, Jorma Lautala18,43 s *
5.3129ADVENTURE OF THE NOACEK-SVKKRiikka Linnala18,53 s *
6.3122MARAKAYA'S LOVE AT FIRST SIGHTLLNoora Säe, Mikko Säe19,31 s *