01.06.2014 Helsinki, Tähtisprintteri 2014 ja sijoituskilpailu

Ylituomarin kertomus:

Kauden ensimmäin ns. suuri koe, koiramäärä ilahduttavan iso mikä osoittaa sen että ratajuoksu on voimissaan Suomessa. Tulostaso puolipoutaisessa säässä oli loistava, huolimatta juuri alkaneesta kaudesta niin koirien juoksemat ajat olivat kokonaisuudessaan kiitettävää tasoa. Mitalilla on kyllä toinen puoli, juoksutapa (suurinosa koirista juoksi kolme suoritusta) aiheutti kyllä sen että varsinkin finaaleissa jouduttiin hylkäämään koirien suorituksia häirinnän vuoksi, pitkä päivä ja rasitus näkyi.

Ennen kokeen alkua oli jo tiedossa että harvalla radalla on kahdennettu automaattinen ajanottojärjestelmä, karsinta finaaleihin tapahtui siis aikajuoksujen perusteella. Lähdössä 47 ajanottojärjestelmä ei toiminut, syytä ei saatu selville, järjestelmä toimi tapahtuneen jälkeen moitteettomasti kokeen loppuun saakka, lähtömäärä oli 73 kappaletta. Huolimatta siis mm. ajanottohenkilökunnan kiitettävästä toiminnasta tuomarineuvosto joutui tekemään päätöksen jossa ylikorkeat whippet urokset jaettiin finaaleihin ensimmäisen aikajuoksun perusteella, esim. uusintaa ei voitu järjestää koska sitten olisi tullut koirakohtainen päivittäinen suoritusmäärä täyteen ja finaalit olisivat jääneet juoksematta.

Kehoitankin nopeasti miettimään taloudellisesti järkeviä kahdennusratkaisuja ajanottojärjestelmissä tai jatkoon pääsyn ratkeavan sijoituksien perusteella, tällöin emme olisi aivan aseettomia häiriötilanteissa.

Kokeen aikana tapahtui ikävä välikohtaus jossa afgaaninvinttikoira puri erästä kilpailuttajaa, tapahtuneesta tehtiin ilmoitus Kennelliittoon, itse en lähtenyt sulkemaan koiraa kokeesta koska mielestäni tilanne oli tahaton ja vastaa olen nähnyt aikaisemminkin. Valitettavasti koetilanne on useille koirille stressaava ja esim. toisen vierasrotuisen koiran kohtaaminen voi aiheuttaa sen että koira hyökkää ja sitten rapatessa roiskuu. Onneksi kilpailuttajan saama purema jäi vain yhteen reikään mikä myös mielestäni osoittaa tapahtuneen olleen ainakin osittain koiran kohdalta vahinko.

Kokeen kilpailunjohtajana Laura Valkaman sijaisena toimi Maria Stenberg, ylituomari Mika Nyman.

Mika Nyman

* merkityt ajat ovat KV-aikoja. SERTK merkitään ainoastaan yhdelle koiran KV-ajalle per kilpailu. Jos koira saa kokeesta DISKin yhdellekään sen KV-ajalle ei merkitä SERTK:ta.

Lähtö 1: whippet, nartut, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2050ZAPHIRA V.D. SPAARNE MEUTELLEeva Salmela, Lasse Salmela18,59 s * SERTK
2.2390MAXWIN GAGAHVKUlla Karjalainen18,91 s * SERTK
3.2618OF STREAMLINE MASSIVE MISSIONW-HMarjo Stöckell18,96 s * SERTK
Lähtö 2: whippet, nartut, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2518MAXWIN HULABALOOSSVKJohanna Kakko, Johanna Jäntti18,20 s * SERTK, KVA-R
2.2281SATTUMAN BJ-MARTTAPVKHanna Vuorinen, Sami Kytömäki18,83 s * SERTK
3.2326FAST PACK'S ARCTIC HOPEOSVKHLaura Niva, Heikki Niva18,96 s * SERTK
Lähtö 3: whippet, nartut, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2501HILTON DU PACK DE LA JETW-HAnne Jokisalo18,40 s * SERTK
2.2427MAXWIN GAMMAW-HEmmi Syrjänen18,55 s * SERTK, LOUK
3.2365BLACKBITCH'S BOOGIE NIGHTSK-SVKAnne Oljemark18,94 s * SERTK
Lähtö 4: whippet, nartut, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2403BARCHABELL'S KATHARSISLLMari Iivonen-Forsstén18,55 s * SERTK
2.2380FAST PACK'S AGAINST ALL ODDSW-HSari Giraut, David Giraut18,60 s * SERTK, KVA-R
3.2527OF STREAMLINE MAGIC MISSILEHVKSari Sormunen, Janne Sormunen19,36 s * SERTK
Lähtö 5: whippet, urokset, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2256ELKO RIVER DU TEPEE D'AMOURW-HThomas Sommardahl, Antti Ruotsalo17,84 s * SERTK
2.2507MAXWIN HURRICANETVKRiitta Suominen18,37 s * SERTK, KVA-R
3.2510PALETIN TEETEEK-SVKMerja Lautala, Jorma Lautala18,84 s * SERTK, KVA-R
Lähtö 6: whippet, urokset, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2355EFFLORESCO'S KAJANOSW-HHeli Koskinen, Kai Mäkinen18,30 s * SERTK
2.2551SÖKÖVINTIN CG-HUULI-VEIKKOHVKKati Hummelin18,76 s * SERTK, KVA-R
3.2528PALETIN TEEMATVKKaisa Koski18,90 s * SERTK, KVA-R
Lähtö 7: whippet, urokset, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2504APPLE GARDEN'S CARPE DIEMHVKEeva Salmela, Lasse Salmela18,22 s * SERTK
2.2285PALETIN SOULMANK-SVKMerja Lautala, Jorma Lautala18,42 s * SERTK
3.2502PALETIN TARDEPVKTaina Pajuniemi18,78 s * SERTK
Lähtö 8: whippet, urokset, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2160KIITURIN NN-REMY MARTINSSVKTarja Seppänen18,59 s * SERTK
2.2319PALETIN SPEEDWAYPVKTaina Pajuniemi19,17 s * SERTK
Lähtö 9: whippet, urokset, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2389MAXWIN GOOGLEW-HAntti Ruotsalo18,32 s * SERTK
2.2290PALETIN SUPER TROUPERW-HIda-Maria Björkqvist18,42 s * SERTK
3.2316FAST PACK'S ANOTHER BOLTHVKKerttu Tuomi, Tuomas Tuomi18,99 s * SERTK
Lähtö 10: whippet N > 48 cm, nartut, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2282WINSOME YANKEES APACHELLPäivi Lehtikangas, Janne Lehtikangas17,97 s * SERTK
2.2437WEIKOTIN JZ-TUOVILLAnja Säe, Juha Säe18,59 s * SERTK
3.2626OF STREAMLINE MISTY MINEFIELDW-HMirva Roulamo, Sami Roulamo18,69 s *
Lähtö 11: whippet N > 48 cm, nartut, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2382PROBAXON BUBBLEW-HMarjo Stöckell18,23 s * SERTK
2.2545MAXWIN HIPSTERMIVIKSSuvi Rautsiala18,70 s * SERTK
3.2325MACARENAN SIRIUSHVKSuvi Sarvas18,70 s * SERTK
Lähtö 12: whippet N > 48 cm, nartut, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2425WEIKOTIN JZ-TOINILLNoora Säe, Mikko Säe18,27 s * SERTK
2.2563SHANNON DOWN FIRE CRACKERW-HMarjo Stöckell18,82 s * SERTK
3.2522EFFLORESCO'S LILLIANSSVKTarja Seppänen19,36 s * SERTK
Lähtö 13: whippet U > 51 cm, urokset, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2424WEIKOTIN JZ-TORSTIPVKMerja Lahti17,98 s * SERTK
2.2519OLD ROAD'S KAMAGURKAPVKMaria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen18,45 s * SERTK
3.2530LEKURIN KINGIK-SVKKHarri Koivula, Leevi Koivula18,71 s * SERTK
4.1972HOMELY LUCK'S LAMBORGHINITVKMarko Pitkäkaski, Henna Pitkäkaski18,81 s * SERTK
Lähtö 14: whippet U > 51 cm, urokset, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2532MAXWIN HOOLIGANTVKPaula Stenroos, Jaakko Stenroos18,14 s * SERTK
2.2222SATTUMAN BJ-MAHITISOSVKHJyrki Ruotsalainen, Tatu Ruotsalainen, Satu Ruotsalainen18,24 s * SERTK
3.2500LEKURIN KUNDISSVKMinna Vekkeli, Janne Vekkeli18,45 s * SERTK
4.2293OOCHIGEA'S JAZZCTIMEW-HAki Helminen, Marjaana Siltanen, Marja-Liisa Foxell18,59 s * SERTK
Lähtö 15: afgaaninvinttikoira, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.2505HURRICANE BREMMEN OF SYNERGONTVKSami Suomela20,13 s RE
2.2374CHINGA V.D. BREMMENPVKSami Suomela, Mia Salmi21,05 s
3.2081KIRMAN TAHIRALLVenla Eriksson21,94 s
4.2492KULTAPIISKUN MERMERTTPekka Markkanen, Tarja Markkanen23,04 s
Lähtö 16: afgaaninvinttikoira, Tähtisprintteri, 1. alkuerä, 280 m
1.U6HIGH FLYING KEPI OF SYNERGONUSErnest Abresch19,75 s RE
2.2371CHARAN V.D. BREMMENK-SVKKMarko Heinonen, Pirkko Ylkänen-Heinonen21,05 s
3.2375CHIKARAH V.D. BREMMENTVKSami Suomela21,42 s
4.2491KULTAPIISKUN ESMERTTTarja Markkanen23,14 s
Lähtö 17: saluki, Tähtisprintteri, alkuerä, 280 m
1.2271YUZAK SINJABIYASSAKPirjo Puttonen19,90 s
2.2559TAZILLAH FAYZAL FARISSSAKHeidi Wiik, Alexander Wiik20,46 s
3.2070ACTION Ö EL HOR LAAMANPVKPäivi Kulmala20,85 s
4.2608TAZILLAH FADIA FARAHNAZSSAKSatu Marttila21,56 s
Lähtö 18: saluki, Tähtisprintteri, alkuerä, 280 m
Peruttu
Lähtö 19: etnankoira, Tähtisprintteri, alkuerä, 280 m
1.2413TULIMAAN HER HIGHNESSTVKSanna Koponen23,26 s * SERTK
2.2487COLISTO'S ISOLA DI SICILIAPVKKaisa Kurki, Risto Kurki23,46 s * SERTK
-.2597TULIMAAN MIA CONTESSATVKSanna Koponen-DISK
Lähtö 20: etnankoira, Tähtisprintteri, alkuerä, 280 m
1.2377VESPINJA'S FORTUNATAHVKTiina Perälä23,23 s * SERTK
2.2223COLISTO'S ARMANILVKHJorma Ylinen, Pasi Raak25,21 s
Lähtö 21: italianvinttikoira, Tähtisprintteri, alkuerä, 280 m
1.2356VILPERTIN DANZASICTaru Kiuru22,73 s * SERTK
2.2651KURNOUS CHILLSanna Strang25,74 s
3.2654PIKKUNEIDIN MISS DIAMOND STARTVKVesa Räsänen, Heidi Räsänen29,05 s
Lähtö 22: italianvinttikoira, Tähtisprintteri, alkuerä, 280 m
1.2612TARUMETSÄN PIENI LÄMPÖINENPVKTaru Uuttu23,39 s * SERTK
2.2569KURNOUS BUTTERFLYMOSHMarie Kontinen25,06 s
3.2508GOD SAVE THE QUEEN DE MAGISTRISMOSHMarie Kontinen26,05 s
Lähtö 23: italianvinttikoira > 38 cm, Tähtisprintteri, alkuerä, 280 m
1.2586ART DALL' ARCOSICEveliina Jokela23,27 s * SERTK
2.2645TARUMETSÄN RAKAS PIKKU KIITÄJÄLLSari Merve23,40 s * SERTK
Lähtö 24: portugalinpodengo keskikokoinen, Tähtisprintteri, alkuerä, 280 m
-.2542STAGEDOG REI ALFONSOMOSHTia Kotilainen-Suljettu
Peruttu
Lähtö 25: faaraokoira, Tähtisprintteri, alkuerä, 280 m
1.2436SIPHRA'S TATTOOED DANCERSFKJohanna Valkama, Krista Differt22,03 s
2.2215PAREESA ATON SA RUUSFKEmilia Kanerva, Jarno Halme22,12 s
3.2242PAREESA BERSHA SAT ELLAHVKAdele Kanerva22,49 s
Lähtö 26: sloughi, Tähtisprintteri, alkuerä, 280 m
1.2392ELEGANTIN MUSKOVIITTIHVKUlla Mäkinen20,48 s
2.2056SABIH SHI' RAYANHVKUlla Mäkinen21,76 s
Lähtö 27: unkarinvinttikoira, Tähtisprintteri, alkuerä, 280 m
1.2214AVENINA'S BIVALYPVKSaara Kauppinen, Ville Kauppinen19,20 s RE
2.2652TIGRISBUNDAS EGOTUZSUPIda Salonen, Toni Hollt19,69 s
Lähtö 28: venäjänvinttikoira, Tähtisprintteri, alkuerä, 280 m
1.2596ZIVANOVA'S BYJENA MINKAMIVIKSAnna Terho19,34 s RE, LOUK
2.2483CHARLOTTE'RUSSE LEOPOLDSBKRoger Westerlund, Tina Åberg21,76 s
Lähtö 29: whippet, Sijoituskilpailu, pisteet 13-17, 280 m
1.2653INDIAN HILL'S ARAGONPVKMerja Lahti, Mikko Lahti, Veera Lahti18,53 s * SERTK
2.2494JEWGENISTAJAN HÄRSKI HARTIKAINENMIVIKSAnne Saastamoinen18,56 s * SERTK, KVA-R
3.2315PALETIN SANGRIAMIVIKSSuvi Rautsiala19,52 s
4.2634FAST PACK'S BUMBLEBEEOSVKHLaura Niva, Heikki Niva19,73 s
5.2637JUST NOSY EMERALDMOSHTaru Jäppinen19,85 s
Lähtö 30: whippet, Sijoituskilpailu, pisteet 1-12, 280 m
1.2343TUULIKELLON DISCOMOSHSatu Latva-Kyyny19,03 s * SERTK, KVA-R
2.2585BLACKBITCH'S LARA CROFTW-HMarjo Rantanen19,34 s * SERTK
3.2513BLACKBITCH'S LONG KISS GOODNIGHTK-SVKAnne Oljemark19,35 s * SERTK
4.2267PIKKULIISAN MADEMOISELLELLMaarit Müller19,95 s
Lähtö 31: whippet, Veteraanilähtö, 280 m
1.1987GET ON TOP TIKING TIMEBOMBW-HSari Giraut, David Giraut19,53 s
2.2035PALETIN RAPIDFIREPVKMerja Lautala, Jorma Lautala19,54 s
Lähtö 32: italianvinttikoira, Sijoituskilpailu, pisteet 15-29, 280 m
1.2659PISTONHEAD ANDERSON SILVAHVKLiisa Ukkola-Vuoti, Sauli Vuoti22,51 s * SERTK, RE-yk
2.2300BANG BANGHVKNiko Vikman, Inka Vikman25,87 s
Lähtö 33: saluki, Sijoituskilpailu, pisteet 10-15, 280 m
1.2417KHRONOS MIN AL ASIFETVKSeija Lehmusto20,13 s
2.2308ZARABIS OAISARASSAKRitva Latva-Rasku, Jari Latva-Rasku22,60 s
Lähtö 34: whippet, nartut, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2518MAXWIN HULABALOOSSVKJohanna Kakko, Johanna Jäntti18,39 s *
2.2365BLACKBITCH'S BOOGIE NIGHTSK-SVKAnne Oljemark18,91 s *
3.2390MAXWIN GAGAHVKUlla Karjalainen18,93 s *
Lähtö 35: whippet, nartut, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2501HILTON DU PACK DE LA JETW-HAnne Jokisalo18,18 s *
2.2281SATTUMAN BJ-MARTTAPVKHanna Vuorinen, Sami Kytömäki18,92 s *
3.2326FAST PACK'S ARCTIC HOPEOSVKHLaura Niva, Heikki Niva19,05 s *
Lähtö 36: whippet, nartut, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2380FAST PACK'S AGAINST ALL ODDSW-HSari Giraut, David Giraut18,37 s *
2.2403BARCHABELL'S KATHARSISLLMari Iivonen-Forsstén18,76 s *
3.2618OF STREAMLINE MASSIVE MISSIONW-HMarjo Stöckell19,07 s * LOUK
Lähtö 37: whippet, nartut, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2050ZAPHIRA V.D. SPAARNE MEUTELLEeva Salmela, Lasse Salmela18,36 s *
2.2527OF STREAMLINE MAGIC MISSILEHVKSari Sormunen, Janne Sormunen19,02 s *
Lähtö 38: whippet, urokset, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2256ELKO RIVER DU TEPEE D'AMOURW-HThomas Sommardahl, Antti Ruotsalo17,78 s *
2.2502PALETIN TARDEPVKTaina Pajuniemi18,77 s * LOUK
3.2510PALETIN TEETEEK-SVKMerja Lautala, Jorma Lautala18,78 s *
Lähtö 39: whippet, urokset, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2504APPLE GARDEN'S CARPE DIEMHVKEeva Salmela, Lasse Salmela18,23 s *
2.2551SÖKÖVINTIN CG-HUULI-VEIKKOHVKKati Hummelin18,46 s *
3.2528PALETIN TEEMATVKKaisa Koski18,53 s *
Lähtö 40: whippet, urokset, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2355EFFLORESCO'S KAJANOSW-HHeli Koskinen, Kai Mäkinen18,05 s *
2.2160KIITURIN NN-REMY MARTINSSVKTarja Seppänen18,44 s *
3.2316FAST PACK'S ANOTHER BOLTHVKKerttu Tuomi, Tuomas Tuomi18,89 s *
Lähtö 41: whippet, urokset, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2285PALETIN SOULMANK-SVKMerja Lautala, Jorma Lautala18,16 s *
2.2389MAXWIN GOOGLEW-HAntti Ruotsalo18,40 s *
3.2319PALETIN SPEEDWAYPVKTaina Pajuniemi18,95 s *
Lähtö 42: whippet, urokset, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2290PALETIN SUPER TROUPERW-HIda-Maria Björkqvist18,31 s *
2.2507MAXWIN HURRICANETVKRiitta Suominen18,57 s *
Lähtö 43: whippet N > 48 cm, nartut, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2282WINSOME YANKEES APACHELLPäivi Lehtikangas, Janne Lehtikangas17,73 s *
2.2545MAXWIN HIPSTERMIVIKSSuvi Rautsiala18,54 s *
3.2325MACARENAN SIRIUSHVKSuvi Sarvas18,91 s *
Lähtö 44: whippet N > 48 cm, nartut, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2382PROBAXON BUBBLEW-HMarjo Stöckell18,18 s *
2.2563SHANNON DOWN FIRE CRACKERW-HMarjo Stöckell18,63 s *
3.2626OF STREAMLINE MISTY MINEFIELDW-HMirva Roulamo, Sami Roulamo18,66 s *
Lähtö 45: whippet N > 48 cm, nartut, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2437WEIKOTIN JZ-TUOVILLAnja Säe, Juha Säe18,26 s *
2.2425WEIKOTIN JZ-TOINILLNoora Säe, Mikko Säe18,32 s *
3.2522EFFLORESCO'S LILLIANSSVKTarja Seppänen19,35 s *
Lähtö 46: whippet U > 51 cm, urokset, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2424WEIKOTIN JZ-TORSTIPVKMerja Lahti17,79 s *
2.2519OLD ROAD'S KAMAGURKAPVKMaria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen18,50 s *
3.1972HOMELY LUCK'S LAMBORGHINITVKMarko Pitkäkaski, Henna Pitkäkaski18,66 s *
4.2500LEKURIN KUNDISSVKMinna Vekkeli, Janne Vekkeli18,69 s *
Lähtö 47: whippet U > 51 cm, urokset, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2222SATTUMAN BJ-MAHITISOSVKHJyrki Ruotsalainen, Tatu Ruotsalainen, Satu Ruotsalainen18,1 sKäsiaika
2.2532MAXWIN HOOLIGANTVKPaula Stenroos, Jaakko Stenroos18,3 sKäsiaika
3.2530LEKURIN KINGIK-SVKKHarri Koivula, Leevi Koivula-Ei aikaa
-.2293OOCHIGEA'S JAZZCTIMEW-HAki Helminen, Marjaana Siltanen, Marja-Liisa Foxell-Luopui
Lähtö 48: afgaaninvinttikoira, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.U6HIGH FLYING KEPI OF SYNERGONUSErnest Abresch19,70 s RE
2.2374CHINGA V.D. BREMMENPVKSami Suomela, Mia Salmi20,92 s
3.2375CHIKARAH V.D. BREMMENTVKSami Suomela21,09 s
4.2491KULTAPIISKUN ESMERTTTarja Markkanen23,05 s
Lähtö 49: afgaaninvinttikoira, Tähtisprintteri, 2. alkuerä, 280 m
1.2505HURRICANE BREMMEN OF SYNERGONTVKSami Suomela20,17 s
2.2371CHARAN V.D. BREMMENK-SVKKMarko Heinonen, Pirkko Ylkänen-Heinonen20,90 s
3.2081KIRMAN TAHIRALLVenla Eriksson21,92 s
4.2492KULTAPIISKUN MERMERTTPekka Markkanen, Tarja Markkanen22,84 s
Lähtö 50: whippet, Sijoituskilpailu, pisteet 12-17, 350 m
1.2555BLACKBITCH'S LORD OF THE RINGSHVKJulia Sahramäki, Mikko Leppänen23,16 s * SERTK, KVA-R
2.2494JEWGENISTAJAN HÄRSKI HARTIKAINENMIVIKSAnne Saastamoinen23,16 s *
3.2523EFFLORESCO'S LINNEAPVKMaija Salovaara24,01 s * SERTK
Lähtö 51: whippet, Sijoituskilpailu, pisteet 1-11, 350 m
1.2535APPLE GARDEN'S SEMPER FIDELISLLRaija Raussi24,31 s
2.2430JUST NOSY SANDSTORMMOSHTaru Jäppinen24,33 s
3.2585BLACKBITCH'S LARA CROFTW-HMarjo Rantanen24,34 s
4.2267PIKKULIISAN MADEMOISELLELLMaarit Müller25,84 s
Lähtö 52: venäjänvinttikoira, Sijoituskilpailu, pisteet 14-15, 480 m
-.2509VASILIJ TSAR BORZOISSBKTina Åberg, Roger Westerlund-KESK
-.2583CHARLOTTE'RUSSE OCKLEBERRY FINNMOSHBerit Fagerström-Heinonen, Markku Heinonen-KESK, LOUK
Lähtö 53: saluki, Sijoituskilpailu, pisteet 15-17, 480 m
1.2477RUWEIS HAYTHAMSSVHMinna Pikkarainen, Kari Pikkarainen33,73 s * SERTK
-.2657AL-KEFEUS ANKHIAPVKHenriikka Kulmala-KESK
-.2658AAVATUULEN AMORFINA NEMEAHPVKMervi Mäkinen-KESK
-.2405TÂDJ MAHÂL JALAKALILALLPäivi Lehtikangas, Janne Lehtikangas-DISK
Lähtö 54: sloughi, Sijoituskilpailu, pisteet 14-23, 480 m
1.2472ELEGANTIN MARMORIHVKMarianne Chaouki35,99 s
2.2546V'HIBA SHI'RAYANHVKPia Chaouki39,13 s
Lähtö 55: espanjanvinttikoira, Sijoituskilpailu, pisteet 15-15, 480 m
1.2588RABILARGO'S DIXIE DANCERMOSHMaria Stenberg32,01 s * SERTK
2.2655COCOLORES KARLOTTAMOSHMaria Stenberg33,09 s
Lähtö 56: whippet, urokset, Tähtisprintteri, C-finaali, 280 m
-.2319PALETIN SPEEDWAYPVKTaina Pajuniemi-Luopui
-.2316FAST PACK'S ANOTHER BOLTHVKKerttu Tuomi, Tuomas Tuomi-Luopui
Lähtö 57: afgaaninvinttikoira, Tähtisprintteri, B-finaali, 280 m
1.2492KULTAPIISKUN MERMERTTPekka Markkanen, Tarja Markkanen23,56 s
2.2491KULTAPIISKUN ESMERTTTarja Markkanen23,76 s
Lähtö 58: whippet, nartut, Tähtisprintteri, B-finaali, 280 m
1.2365BLACKBITCH'S BOOGIE NIGHTSK-SVKAnne Oljemark18,86 s *
2.2326FAST PACK'S ARCTIC HOPEOSVKHLaura Niva, Heikki Niva19,11 s *
3.2390MAXWIN GAGAHVKUlla Karjalainen19,23 s *
4.2527OF STREAMLINE MAGIC MISSILEHVKSari Sormunen, Janne Sormunen19,40 s *
Lähtö 59: whippet, urokset, Tähtisprintteri, B-finaali, 280 m
1.2507MAXWIN HURRICANETVKRiitta Suominen18,93 s *
2.2510PALETIN TEETEEK-SVKMerja Lautala, Jorma Lautala18,97 s *
3.2528PALETIN TEEMATVKKaisa Koski18,98 s *
4.2551SÖKÖVINTIN CG-HUULI-VEIKKOHVKKati Hummelin19,02 s *
-.2160KIITURIN NN-REMY MARTINSSVKTarja Seppänen-Luopui
Lähtö 60: whippet N > 48 cm, nartut, Tähtisprintteri, B-finaali, 280 m
1.2325MACARENAN SIRIUSHVKSuvi Sarvas18,76 s *
-.2626OF STREAMLINE MISTY MINEFIELDW-HMirva Roulamo, Sami Roulamo-DISK
-.2522EFFLORESCO'S LILLIANSSVKTarja Seppänen-Luopui
Lähtö 61: whippet U > 51 cm, urokset, Tähtisprintteri, B-finaali, 280 m
-.1972HOMELY LUCK'S LAMBORGHINITVKMarko Pitkäkaski, Henna Pitkäkaski-Luopui
Lähtö 62: saluki, Tähtisprintteri, finaali, 280 m
1.2559TAZILLAH FAYZAL FARISSSAKHeidi Wiik, Alexander Wiik19,68 s TS-14
2.2070ACTION Ö EL HOR LAAMANPVKPäivi Kulmala21,16 s
3.2608TAZILLAH FADIA FARAHNAZSSAKSatu Marttila21,59 s
-.2271YUZAK SINJABIYASSAKPirjo Puttonen-DISK
Lähtö 63: etnankoira, Tähtisprintteri, finaali, 280 m
1.2413TULIMAAN HER HIGHNESSTVKSanna Koponen23,33 s * TS-14
2.2377VESPINJA'S FORTUNATAHVKTiina Perälä23,67 s
3.2487COLISTO'S ISOLA DI SICILIAPVKKaisa Kurki, Risto Kurki23,78 s
-.2223COLISTO'S ARMANILVKHJorma Ylinen, Pasi Raak-Luopui
Lähtö 64: italianvinttikoira, Tähtisprintteri, finaali, 280 m
1.2356VILPERTIN DANZASICTaru Kiuru22,59 s * TS-14
2.2612TARUMETSÄN PIENI LÄMPÖINENPVKTaru Uuttu23,22 s *
3.2651KURNOUS CHILLSanna Strang25,42 s
4.2569KURNOUS BUTTERFLYMOSHMarie Kontinen25,47 s
5.2508GOD SAVE THE QUEEN DE MAGISTRISMOSHMarie Kontinen25,88 s
-.2654PIKKUNEIDIN MISS DIAMOND STARTVKVesa Räsänen, Heidi Räsänen-KESK
Lähtö 65: italianvinttikoira > 38 cm, Tähtisprintteri, finaali, 280 m
1.2645TARUMETSÄN RAKAS PIKKU KIITÄJÄLLSari Merve22,90 s * TS-14
-.2586ART DALL' ARCOSICEveliina Jokela-KESK
Lähtö 66: portugalinpodengo keskikokoinen, Tähtisprintteri, finaali, 280 m
Peruttu
Lähtö 67: faaraokoira, Tähtisprintteri, finaali, 280 m
1.2436SIPHRA'S TATTOOED DANCERSFKJohanna Valkama, Krista Differt21,98 s TS-14
2.2242PAREESA BERSHA SAT ELLAHVKAdele Kanerva22,79 s
-.2215PAREESA ATON SA RUUSFKEmilia Kanerva, Jarno Halme-Luopui
Lähtö 68: sloughi, Tähtisprintteri, finaali, 280 m
1.2392ELEGANTIN MUSKOVIITTIHVKUlla Mäkinen20,61 s TS-14
2.2056SABIH SHI' RAYANHVKUlla Mäkinen22,08 s
Lähtö 69: unkarinvinttikoira, Tähtisprintteri, finaali, 280 m
1.2214AVENINA'S BIVALYPVKSaara Kauppinen, Ville Kauppinen19,51 s TS-14
2.2652TIGRISBUNDAS EGOTUZSUPIda Salonen, Toni Hollt19,64 s
Lähtö 70: venäjänvinttikoira, Tähtisprintteri, finaali, 280 m
1.2483CHARLOTTE'RUSSE LEOPOLDSBKRoger Westerlund, Tina Åberg-TS-14, Ei aikaa
Lähtö 71: afgaaninvinttikoira, Tähtisprintteri, A-finaali, 280 m
1.U6HIGH FLYING KEPI OF SYNERGONUSErnest Abresch20,11 s TS-14
2.2505HURRICANE BREMMEN OF SYNERGONTVKSami Suomela20,29 s
3.2374CHINGA V.D. BREMMENPVKSami Suomela, Mia Salmi21,10 s
4.2375CHIKARAH V.D. BREMMENTVKSami Suomela21,16 s
5.2371CHARAN V.D. BREMMENK-SVKKMarko Heinonen, Pirkko Ylkänen-Heinonen21,29 s
6.2081KIRMAN TAHIRALLVenla Eriksson22,08 s
Lähtö 72: whippet, nartut, Tähtisprintteri, A-finaali, 280 m
1.2050ZAPHIRA V.D. SPAARNE MEUTELLEeva Salmela, Lasse Salmela18,29 s * TS-14
2.2518MAXWIN HULABALOOSSVKJohanna Kakko, Johanna Jäntti18,30 s *
3.2501HILTON DU PACK DE LA JETW-HAnne Jokisalo18,31 s *
4.2281SATTUMAN BJ-MARTTAPVKHanna Vuorinen, Sami Kytömäki18,76 s *
5.2403BARCHABELL'S KATHARSISLLMari Iivonen-Forsstén18,77 s *
6.2380FAST PACK'S AGAINST ALL ODDSW-HSari Giraut, David Giraut18,78 s *
Lähtö 73: whippet, urokset, Tähtisprintteri, A-finaali, 280 m
1.2256ELKO RIVER DU TEPEE D'AMOURW-HThomas Sommardahl, Antti Ruotsalo18,01 s * TS-14
2.2355EFFLORESCO'S KAJANOSW-HHeli Koskinen, Kai Mäkinen18,10 s *
3.2504APPLE GARDEN'S CARPE DIEMHVKEeva Salmela, Lasse Salmela18,38 s *
4.2285PALETIN SOULMANK-SVKMerja Lautala, Jorma Lautala18,44 s *
5.2290PALETIN SUPER TROUPERW-HIda-Maria Björkqvist18,53 s *
6.2389MAXWIN GOOGLEW-HAntti Ruotsalo18,56 s *
Lähtö 74: whippet N > 48 cm, nartut, Tähtisprintteri, A-finaali, 280 m
1.2282WINSOME YANKEES APACHELLPäivi Lehtikangas, Janne Lehtikangas17,76 s * TS-14
2.2382PROBAXON BUBBLEW-HMarjo Stöckell18,24 s *
3.2437WEIKOTIN JZ-TUOVILLAnja Säe, Juha Säe18,47 s *
4.2545MAXWIN HIPSTERMIVIKSSuvi Rautsiala18,78 s *
5.2563SHANNON DOWN FIRE CRACKERW-HMarjo Stöckell18,84 s *
6.2425WEIKOTIN JZ-TOINILLNoora Säe, Mikko Säe18,95 s *
Lähtö 75: whippet U > 51 cm, urokset, Tähtisprintteri, A-finaali, 280 m
1.2424WEIKOTIN JZ-TORSTIPVKMerja Lahti17,91 s * TS-14
2.2532MAXWIN HOOLIGANTVKPaula Stenroos, Jaakko Stenroos18,07 s *
3.2500LEKURIN KUNDISSVKMinna Vekkeli, Janne Vekkeli18,22 s *
4.2519OLD ROAD'S KAMAGURKAPVKMaria Malvisalo- Jauhiainen, Juha Jauhiainen18,28 s *
5.2222SATTUMAN BJ-MAHITISOSVKHJyrki Ruotsalainen, Tatu Ruotsalainen, Satu Ruotsalainen18,31 s *
6.2530LEKURIN KINGIK-SVKKHarri Koivula, Leevi Koivula18,76 s *